ÖVERTORNEÅ: Polisen fick under fredagskvällen rycka ut till centrala Övertorneå då larm om att flera familjer ska ha börjat bråka inkom.
Men när patrull kommer till platsen framgår det att det handlade om ett verbalt bråk, enligt polisens uppgifter.
Då medlade polisen mellan de inblandade och kunde sedan lämna platsen.
Väldigt Torneländska fasoner
edelweiss –
Det finns knappt några Tornedalingar kvar i Övertorneå. Dem som finns kvar kommer från andra kulturer där ”familjebråk” kanske är vardagsmat.
@ö.tåbo: Du menar alltså att supa sig redlös och spöa på frun inte är en klassisk tornedalsk paradgren?
Linus,
Hade du haft en läskunskap skulle du kunna läsa att det står ”Flera familjer hamnade i bråk” DET är DET artikeln handlar om. Och det är inget tornedaliskt, det är olika kulturer som krockar med varandra. En kultur vill ha större plats än en annan. Och så fungerar det inte i Sverige.
Linus@.du borde nog förbättra din läsförståelse så att du förstår bättre vad artikelen handlar om,instämmer helt med vad Ö.tåbo skriver.
Hur kan Linus fått en sådan sned bild av tornedalska män, skrämmande 🙁