FRIA ORD: Företagar-ordförande stoppade utveckling och företagande

| 26 februari 2010| | Uppdaterad: 26 februari 2010 | Örjan Pekka | 1 kommentar

Kommunalrådet Linda Ylivainio (C) förvånas över agerandet från Ulf Zakariasson (NS) vid fullmäktigemötet 22 februari. Foto: Marianne BerglundFria ord från läsare av Haparandabladet: Politik är att vilja. Uppdraget för Övertorneå-Alliansen efter maktskiftet i mandatperiodens mitt innebar en unik chans att genomföra nya idéer och reformer som utvecklar och förnyar Övertorneå kommun. Efter 1,5 år kan vi vara stolta men inte nöjda.

Vi ser fram emot höstens val då vi får möta medborgarna och be om ett förnyat mandat att fortsätta leda och utveckla vår kommun.

Vi har gemensamt åstadkommit mycket gott, rensat upp bland surdegar och missförhållanden som den tidigare socialdemokratiska majoriteten valt att blunda för eller varit oförmögna att agera i, skött den kommunala ekonomin på ett ansvarsfullt och långsiktigt hållbart sätt och infört nya möjligheter för företagande.

När så den politiska viljan bakom den efterlängtade reformen om valfrihet inom äldreomsorgen kördes skarpt i måndagens kommunfullmäktige (22/2) gör plötsligt Ulf Zakariasson en kovändning.

Darrade på manschetten

I en ohelig allians med socialdemokrater och vänsterpartister blockerades nu möjligheterna till företagande inom vård- och omsorgsbranschen. Vem kunde se den lågoddsaren komma? Vem kunde föreställa sig att den person som har förtroendet att leda Företagarna Övertorneå i avgörandets stund darrar på manschetten och i praktiken stoppar nya möjligheter till företagande?
Att försöka gömma sig bakom krystade bortförklaringar och instämma i vänsterkartellens ständiga önskemål om ”mer underlag” i snart sagt varje liten som stor fråga duger inte. Det kan knappast vara kommunfullmäktiges uppgift, vars syfte är att ägna sig åt övergripande och strategiska frågor, att granska och diskutera kravspecifikationer, ta fram förfrågningsunderlag, fastställa ersättningar till och godkänna externa leverantörer, när vi har facknämnder. Duger eller förtjänar inte socialnämnden förtroendet att sköta de uppgifterna?

Ska kvinnor motarbetas?

Hur kan en person som själv deltagit i formulerandet av Övertorneå-Alliansens politiska plattform där införandet av valfrihet inom äldreomsorgen varit en central reform plötsligt göra denna kovändning? Hur kan en person som under årens lopp och senast i höstas deltagit i framtagandet av kommunens näringslivspolicy, där införandet av alternativa driftsformer varit en viktig punkt, utifrån sina dubbla stolar, dels som kommunfullmäktigeledamot, dels som ordförande i Företagarna Övertorneå, förklara sitt agerande? Var är det skon klämmer? Är det företagandet inom vård- och omsorgsbranschen som ska motarbetas? Är det kvinnors företagande som ska förhindras?

I måndags var vi några som hade politisk vilja, mod och ledarskap att göra skillnad. Vi kommer inte att glömma bort vem som stoppade företagandet inom omsorgen eller vem som förnekade våra äldre möjligheten att själv välja vem som ska hjälpa en med morgonduschen eller ledsagningen till läkarbesöket.

Ulf Zakariasson har en hel del att förklara.

Linda Ylivainio
KS-ordförande (C)
Östen Lejon
Ordförande socialnämnden (C)

En kommentar
FRIA ORD: Företagar-ordförande stoppade utveckling och företagande

  1. Linda, du är stor i orden! Glöm inte att du fick makten efter en ”cupp”, du är inte vald av folket! Att du kritiserar Ulf Zakariasson, det parti som han tillhör och som du är beroende av för att behålla makten är beklämmande! Jag tror att du har svårt att behålla makten då ditt andra stöd parti Ötå-alternativet får lämna fullmäktige efter valet! Att du inte satsar på riksdagen är jag mycket förvånad över!

    TPK 26 februari 2010 kl. 19:54

Denna artikel är stängd för kommentarer.




Karameller väckte misstankar om rattfylleri i Kalix

KALIX: Utandningsprovet i ett så kallat sållningsinstrument indikerade alkoholintag för en kvinnlig förare under natten mot fredagen. Läs mer


Misstänkt rattfull gripen i Haparanda

HAPARANDA: En man född 1986 stoppades vid 16-30-tiden idag, torsdag, av polisen misstänkt för rattfylleri. Han stoppades i centrala Haparanda och blåste positivt i sållningsinstrumentet. Läs mer


Unga snattare greps i Kalix

KALIX: Tre flickor i 13-årsåldern greps under torsdags eftermiddagen av väktare på Coop Forum i Kalix då de var misstänkta för snatteri. Läs mer


EI ansöker om tvångsförvaltning av Ekfors Kraft

HAPARANDA: Energimarknadsinspektionen (EI) har under onsdagen hos Förvaltningsrätten i Lidköping ansökt om tvångsförvaltning av Ekfors Kraft ab.

– Syftet är att åtgärda bristerna. Men inspektionens ansökan leder inte till en omedelbar lösning av det försörjningsproblem som nu råder i Haparanda kommun. Där måste parterna ta sitt ansvar så att medborgarnas tillgång till vatten och el säkras, konstaterar generaldirektör Yvonne Fredriksson. Läs mer


Otillåten genmodifierad potatis hittad i odlingar i Haparanda

HAPARANDA: Enligt Jordbruksverket har den otillåtna GMO-potatisen Amadea hittats i företaget Plant Science Sweden’s odlingar i Haparanda och utanför Luleå, bland den odlade och tillåtna GMO-potatisen Amflora. Läs mer


Pajala åttonde bästa skolkommun

PAJALA/ÖVERTORNEÅ: Fem av länets kommuner återfinns bland de kommuner som toppar rankningen Sveriges bästa skolkommun 2010. Av Tornedalskommunerna återfinns Pajala på åttonde plats och Övertorneå på plats nummer 13. Läs mer


Elsäkerhetsverket hittade inga brister

HAPARANDA: Den kontroll som Elsäkerhetsverket gjorde under tisdagskvällen av de beslysningsanläggningar som kommunen har anslutit till sina nät visade inte på några brister. Läs mer


Singelolycka i Pajala slutade väl

PAJALA: Vid 14-tiden i går inträffade en singelolycka på väg 394 i Nytorp, Pajala. Läs mer


Elsäkerhetsverket inspekterar elanläggningar i Karungi

HAPARANDA: En inspektör från Elsäkerhetsverket granskade på tisdagen elanläggningar i Haparanda kommun. Det enligt en begäran av Energimarknadsinspektionen, efter att Ekfors har kopplat ifrån strömmen till kommunens belysningsnät.

Läs mer


Polisstationen i Överkalix beskjuten

ÖVERKALIX: Två fönster har utsatts för skadegörelse vid polisstationen i Överkalix. Läs mer


Elever i Haparanda fick ta emot pris av drottningen

HAPARANDA : Nio elever som gick ut Montessoriskolan i våras fick den 1 september delta vid en högtidlig ceremoni i Stockholm, då Worlds’s Children’s Prize firade tio år. Läs mer


HBwebben uppdaterad, detaljarbete fortsätter

HAPARANDA: Under tisdagens morgon gjordes en större uppdatering av tekniken som HBwebben bygger på. Läs mer


Elstrid trappas upp – Ekfors polisanmäls för sabotage

HAPARANDA/KARUNGI: Elkriget mellan Haparanda stad och Mikael Styrman trappas åter upp: Han är nu polisanmäld för sabotage sedan han i måndags kopplade ur strömmen till vattenverken i Karungi och Korpikylä samt skolan i Karungi. Läs mer


HBwebben stängs tillfälligt för teknisk uppgradering på tisdag morgon

HAPARANDA: Under tisdagens morgon kommer HBwebben att genomgå en uppgradering av systemet. Läs mer


Berusad man störde nattron i Kainulasjärvi

PAJALA: Polisen omhändertog en berusad man i tidig medelålder i Kaninulasjärvi natten mot måndag. Läs mer





FLER NYHETER:

Berusad man störde nattron i Kainulasjärvi | 6 september 2010

Rattfull i Övertorneå smet undan polisen | 5 september 2010

Valskyltar vandaliserade i Pajala | 5 september 2010

Inbrott på gymnasieskola i Haparanda | 5 september 2010

Misstänkt drograttfylla i Kalix | 5 september 2010

Skadegörelse på bil i Haparanda | 5 september 2010

Inbrott i servicebutik i Haparanda | 5 september 2010

Stöld på varuhus i Kalix | 3 september 2010

Bortrövad hund i Pajala återfunnen | 3 september 2010

Inbrott i sportaffär i Haparanda | 3 september 2010

30-talet kom när företagare kallade till valdebatt i Haparanda | 3 september 2010

Lövholmens såg i Piteå monteras ned | 3 september 2010

Polishuset i Haparanda får lokal ägare – kan bli seniorlägenheter | 3 september 2010

Här kräver Bucht ministern på 4,3 miljoner | 2 september 2010

Nu är gatljuset åter i Karungi | 2 september 2010

Riksbanken höjer räntan | 2 september 2010

Direktsänder valdebatt i Haparanda på nätet | 2 september 2010

Haparandas sommarlovsföretagare imponerade | 1 september 2010

Haparanda ska få medborgarkontor | 31 augusti 2010

Sista dagen för Lapin Kulta i Torneå | 31 augusti 2010

Polis ryckte ut till Tornedalsskolan i Haparanda | 31 augusti 2010

I princip klart att Sveaskog köper sågen på Seskarö | 31 augusti 2010

Övertorneå kommun har pengar låsta i HQ Bank | 31 augusti 2010

Snökanoner stulna utanför Övertorneå | 30 augusti 2010

Singelolycka vid Seskarövägskälet | 29 augusti 2010

Inbrott hos sjukgymnast i Överkalix | 29 augusti 2010

Krockade med lyktstolpe i Haparanda | 29 augusti 2010

Drograttfylleri på E4 vid Töre | 29 augusti 2010

Greps för stöld hos Ikea Haparanda | 28 augusti 2010

Återfann försvunnen kvinna i Överkalix | 28 augusti 2010

Stöldmisstänkt polis nekar till brott | 27 augusti 2010

Planerna på en multibyggnad i Haparanda går framåt | 27 augusti 2010

Ekfors kraft riskerar 750.000 i vite om lyset inte tänds | 27 augusti 2010

Lösning kan vara på gång för sågen på Seskarö | 27 augusti 2010

Man försvunnen och återfunnen utanför Överkalix | 27 augusti 2010

  • BILDGALLERIER

    Senaste bildgalleri!

  • Vädret Haparanda


  • MEST LÄSTA PÅ 5 DYGN

  • VI SKRIVER OM

  • NORRBOTNIABANAN