Mikael Styrman siktar på politiken – tillsammans med Anders Mansten

| 24 februari 2010| Uppdaterad: 3 mars 2010 | Örjan Pekka | 6 kommentarer

Kraftbolagsdirektören Mikael Styrman (bilden) har bildat parti tillsammans med sparkade läkaren Anders Mansten. Foto: Marianne BerglundÖVERTORNEÅ/KALIX: Två stridbara och kontroversiella personer gör nu gemensam sak. Kraftbolagsdirektören Mikael Styrman och läkaren Anders Mansten ska ge sig in i landstingspolitiken.

Att Mikael Styrman är missnöjd med samhällets hantering av hans turer kring Ekfors Kraft har visat sig med tydlighet, bland annat genom hans beteckningar av skattemål och fängelsedomar som politiska rättegångar och förföljelse mot honom.

En annan som är missnöjd med samhället är Anders Mansten. Han har fått sparken från både landstinget och folkpartiet efter kontroverser.

Nu bildar de två ett eget parti för att förändra samhället, bland annat genom att sälja landstingshuset, halvera byråkratin och inrikta vården att verka för patienternas bästa.

Att de väljer landstingspolitiken beror på att de bedömer att det är rimligt att få ihop 100 namnunderskrifter för att kunna registrera partibeteckningen ”Rädda vården”, vilket är vad som krävs för att ställa upp i landstingsvalet.

6 kommentarer
Mikael Styrman siktar på politiken – tillsammans med Anders Mansten

  1. roligt med nyheter från haparanda
    bra sida på internet äntligen

    hej 24 februari 2010 kl. 9:57
  2. Eftersom den förra kommentaren inte var vidare relevant till artikeln kanske Mikaels blogg kan vara till upplysning om vad de två herrerna egentligen siktar på. 100 pers till slutet på innevarande månad ligger inte direkt långt bort.
    Mer att läsa (vad jag nu lyckats hitta) finns bl.a på http://mikaelstyrman.blogspot.com/ (som ligger under Humor på min samling av länkar, kanske får tänka om – lägga det under Politik)

    Jag frågar mig: Behövs landstinget ö.h.t? Stat och kommun borde räcka långt?

    //CY 24 februari 2010 kl. 19:22
  3. Då jag granskar min egen text ser jag att det som inte ligger ”direkt långt bort” är månaden februaris slut och inget annat. Huruvida insamlingen fortskrider kan jag inte ens sia om, men jag gissar på åtminstone två namn. ;)

    Fundera på Ian och Bert, kanske lite på Ögren eller Ågren eller vad han heter… Sosse piskan som drabbat valnämnden i några partier.

    Jag kan ärligt säga att jag vet inte. (Vem skall man lita lita lita på… )

    //CY 24 februari 2010 kl. 19:28
  4. känns onekligen lite lustigt att en man som undanhållit staten åtskilliga miljoner i skattepengar ger sig in i något sånt här. Hur många tjänster inom vården har skulle inte de pengarna ha kunnat betala…?

    J 25 februari 2010 kl. 1:34
  5. J, eller olustigt. Men det är väl priset för demokrati, det är väl vi som väljer?

    Jag har inte tagit ställning, men Bert och Ian fick ju några röster. Samma med SD, så man får väl tänka på vad man röstar på.

    //CY 25 februari 2010 kl. 21:55
  6. Micke Styrman värnar om en bra sjukvård för oss alla! Det förutsätter skattemedel oavsett om vården bedrivs offentligt eller privat! För privat vård betalas av skattemedel, tro inget annat!
    Beklämmande är att Micke inte inbetalar sina skatter (våra el-skatter) på runt 30 mille. För dessa pengar får man ”mikke” vård.

    TPK 26 februari 2010 kl. 20:19

Denna artikel är stängd för kommentarer.

Situationen på Centralskolan anmäld till Skolinspektionen

PAJALA: Situationen på Centralskolan i Pajala har anmälts till Skolinspektionen. Läs mer


Ögren läxar upp S-kollegor

KALIX: Landstingsrådet Kent Ögren menar att S-kollegor som ifrågasatt förslaget att lägga ned operationen vid Kalix sjukhus inte vet vad de pratar om. Läs mer


Inga riktlinjer för larmtester

NORRBOTTEN: Det kan ta veckor mellan kontrollerna av trygghetslarmen i länets kommuner. Läs mer


Krock med ren i Vånafjärden

KALIX: Under tisdags eftermiddagen krockade en personbil med en ren på E4, cirka fyra kilometer norr om Vånafjärden. Läs mer


Kylan sätter stopp för bandyn

KALIX: Kylan sätter stopp för onsdagens bandymatch i Kalix, uppger SR Norrbotten. Läs mer


Invigning av solceller på taket

HAPARANDA: Vid- 13-tiden under tisdagen klättrade kommunchefen Patrik Oja upp på stadshustaket i Haparanda för att invigningstala. Läs mer


Inbrott i fritidshus i Lappträsk

HAPARANDA: Polisen fick vid 12.30-tiden under tisdagen en anmälan om ett inbrott i ett fritidshus i Lappträsk. Läs mer


Glödbrand i villa i Kalix

KALIX: Strax före 09-tiden under tisdagen inträffade en glödbrand i en villa i Kalix.

Läs mer


Ser ingen lösning för Kupan

HAPARANDA: Röda korset i Haparanda kommer troligen att stänga secondhand-butiken Kupan i november, eftersom den går back. Läs mer


Förslag på gränsbygge ska vara inne om fem veckor

HAPARANDA: Senast den 13 mars ska ett bindande grundanbud vad gäller en multibyggnad på gränsen vara inne. Läs mer


Gamla hus kan få upprustning

 

PAJALA: Gamla och tidigare rivningshotade hyreshus i Pajala kan få en ansiktslyftning. Läs mer


30-årig rad gav 1,8 miljoner

PAJALA: Efter 30 år med samma lottorad prickade en chaufför in den rätta raden, som lämnades in i Pajala. Läs mer


Den falske polisen är häktad

TORNEDALEN: Den falske polisen, som misstänks ha stulit från äldre runt om i landet, är nu häktad. Läs mer


Bil i Morjärv började brinna

MORJÄRV: En parkerad bil, som var ansluten till en motorvärmare, började sent under måndagskvällen brinna. Läs mer


Traktor blev påkörd i Pajala

PAJALA:En traktor blev vid 08.30-tiden under måndagen påkörd bakifrån av en personbil på länsväg 983 nära Harrikangas. Läs mer


FLER NYHETER:

Traktor blev påkörd i Pajala | 6 februari 2012

Mindre utsläpp av kvicksilver räcker inte enligt svenska krav | 6 februari 2012

Polisen ger råd åt oroliga äldre | 6 februari 2012

Niinistö tar hem valsegern som Finlands president | 5 februari 2012

HSKT tvåa i bandycup | 5 februari 2012

Storseger för nytänt Asplöven | 5 februari 2012

Kalla utanför pallen | 5 februari 2012

Asplöven ett lag som söker flyt | 5 februari 2012

Kalixkillar blev världsmästare | 5 februari 2012

Riskkapital och nybakat bröd | 5 februari 2012

Kylslagen dimma över gränslös bro | 5 februari 2012

Vill att också Northland tar ansvar för bostadsbyggandet | 5 februari 2012

Kalla tvåa efter Björgen | 4 februari 2012

Asplöven föll mot Sollefteå i förlängning | 4 februari 2012

Samebyar varslar om beteskris | 4 februari 2012

Tät bortahelg för Asplöven | 4 februari 2012

Upphandlingen av ”Den gränslösa staden” har inletts | 4 februari 2012

Kvinnorna dominerar idrottsföreningens styrelse | 4 februari 2012

Villa i brand i Kalix | 3 februari 2012

Inbrott i sommarstugor i Säivis | 3 februari 2012

”Viljan finns – men inte pengarna” | 3 februari 2012

Inget bus och inga tidningar | 3 februari 2012

Lån och nyemission ska ge Northland 4,8 miljarder | 2 februari 2012

Uppskjutet beslut om Kalix operationsavdelning | 2 februari 2012

Stopp på handeln med Northlands aktier | 2 februari 2012

Parkerad bil fattade eld | 2 februari 2012

Smet från viltolycka | 1 februari 2012

Asplöven vann supertät toppmatch efter straffar | 1 februari 2012

Karlsborgs-fabrik får ”systrar” i Jakobstad och Tervasaari | 1 februari 2012

Viktig bortamatch för Asplöven i kväll | 1 februari 2012

18 lodjur får fällas i Norrbotten | 1 februari 2012

Arvingarna vill att handelshuset ska bevaras | 1 februari 2012

Pajalabo åtalas för häleri | 1 februari 2012

Misstänkt åldringsrånare har gripits i Sundsvall | 31 januari 2012

Rånaren välkänd av polis | 31 januari 2012



  • BILDGALLERIER

  • Vädret Haparanda

  • MEST LÄSTA PÅ 5 DYGN

  • VI SKRIVER OM