UPPDATERAD: Trafikolycka i Santasaari

HAPARANDA: Just nu, klockan 07 på måndagsmorgonen är framkomligheten begränsad på väg 725 i höjd med Santasaari till följd av en trafikolycka som har inträffat under morgonen. Polis, räddningstjänst och ambulans är på plats och enligt den initiala informationen är ingen person allvarligt skadad. 

De fordon som är inblandade i olyckan är en bil av modell större som har kört in i ett lastbilssläp som stått parkerat i väggrenen.

Förseningar kan förekomma på busslinjen mellan Seskarö-Haparanda med avgångstid 07.10.

UPPDATERING 

Framkomligheten i trafiken på den aktuella sträckan ska vara återställd vid 08-tiden.

Inre befäl på räddningstjänsten uppger att arbetet med att rensa vägbanan från bråte är genomfört.

Polisen har hållit förhör och upprättar anmälan gällande trafikolycka.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.