Några anledningar att fira idag

NORRBOTTEN: Den 18 maj infaller Internationella museidagen och Fascinerande växters dag.

Internationella museidagen har uppmärksammats i drygt 40 år världen över, för att öka medvetenheten för museernas betydelse i samhällsutvecklingen.

Bara i Sverige lär det finnas över 1.700 museer, och många av dessa firar denna dag med fritt inträde för att locka fler besökare.

Fascinerande växters dag har uppmärksammats sedan 2012 och utvecklats till ett internationellt arrangemang i mer än 50 länder.
Dagen arrangeras av forskare i syfte att sätta växternas fascinerande värld i rampljuset. Men också för att påminna om att växterna och vetenskapen om växternas biologi är av avgörande betydelse för att utveckla ett samhälle som är ekonomiskt-, socialt- och miljömässigt hållbart.

Den 18 maj i år är det dessutom World Whisky Day (som infaller den tredje lördagen i maj).

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

2 kommentarer på “Några anledningar att fira idag

  1. World Whisky Day låter som något man kan uppmärksamma litegrann, ikväll, i alla fall.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.