Villabrand i Haparanda

HAPARANDA:  Natten mot söndag fick räddningstjänsten rycka ut på en villabrand i Haparanda.
Polisen uppger att en patrull beordrades till en adress i bostadsområdet Tjärhovet med anledning av brand.

Omfattningen uppges ha blivit begränsad, då räddningstjänsten släckte branden relativt snabbt.

En anmälan gällande allmänfarlig vårdslöshet upprättades initialt, men ingen misstänks för brott.

Räddningstjänstens insatschef, Lars-Gunnar Huhta, uppger att två personer befann sig i bostaden och att ingen av dem har skadats.

Enligt honom har branden startat i ett sovrum i enplansvillan, utan källare.

– Byggnaden har inte brunnit desto mer men är helt rökskadad, och ett rum är brandskadat, säger Huhta och uppger att huvudstyrkan lämnade platsen 03.00, därefter har två brandmän bevakat villan fram till klockan 09.00 på söndagens morgon.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år. 

”Fler livräddare behövs på småorter”

I väntan på ambulans får frivilliga SMS med information om att någon kan ha hjärtstopp i närheten. ”Det är bättre att göra någonting istället för att ingen gör något”. 

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset.