UPPDATERAD: Intyg från arbetsgivare krävs inte för gränsövergång

TORNEDALEN: Detta uppger finska gränsbevakningsväsendet gällande nödvändig arbetspendling efter att gränsen stängs.

Dock blir processen smidigare om personer, som arbetspendlar, har med sig legitimation med bild.

– För medborgare i de nordiska länderna gäller passfrihet, men man ska kunna bevisa identitet och identitetskort eller pass underlättar detta, säger Mikko Hirvi, kommendörkapten, och tillägger att körkort inte är en officiell legitimation.

Till nödvändig arbetspendling räknas bland annat om personen dagligen jobbar i ett annat land och återvänder till hemlandet minst en gång i veckan.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

6 kommentarer på “UPPDATERAD: Intyg från arbetsgivare krävs inte för gränsövergång

  1. Mikko Hirvi
    Det är inte sant vad du berättar, för det räcker inte endast med svenskt pass/svenskt medborgarskap, om man försöker passera gränsen Haparanda/Tornio och har viktiga ärende till Finland. Om du råkar vara mörkhårig individ och en kvinna, så måste du kunna visa alla möjliga intyg att du verkligen är en EU-medborgare. Dina killar på grånsen tjatar att kanske är du född utomlands, så måste du plocka fram pass mm. även från det land dina föräldrar kommer ifrån. Detta gällde inte 2015-2016. Detta är 100% sant.

  2. Hur gäller det med personer som kommer från Sverige? Kommer dom in i Finland ? Och vad händer isåfall när man kommer tillbaka till Sverige

  3. Marika Mäki,
    Han får komma till Sverige, men när han återvänder till Finland så ska han sitta 2 veckor i karantän.

  4. Får min kille komma över gränsen och hälsa på,Han bor i helsingfors

  5. Snälla HB-webben förklara vad som gäller. Kontrollerar finska gränsbevakningsväsendet alla arbetspendlare? Finns ingen kontroll på svenska sidan? Även Sverige har väl restriktioner vid gränsen.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.