Hög vattennivå i Torneälven

Gc-vägar vid stranden i Haparanda riskerar att svämma över. Foto: Eva Spiik

Vattennivån i Torneälven är hög i Haparanda på grund av att ismassor har samlats i älvmynningen.

Räddningstjänsten övervakar situationen och GC-vägen runt Tornvallen har spärrats av.

Fredrik Wuopio, räddningschef i Haparanda, uppger för Haparandabladet att vattennivån har varit relativt hög under hela veckan. Nivån har dock hittills varit som högst under onsdagen, medan vattnet har sjunkit undan något under torsdagen.

Räddningstjänsten uppmanar allmänheten att hålla sig borta från älvkanten då det höga vattenflödet i kombination med kraftiga strömmar gör älven både oberäknelig och farlig.

– Druttar man i vattnet, som kanske bara är en grad för tillfället, och det strömmar  och är is, ja då är det en jättestor risk. Så det är viktigt att respektera de avspärrningar som finns, säger Wuopio.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

1 kommentar på “Hög vattennivå i Torneälven

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.