Poliser ska utbildas i bemötande

Polismyndigheten ska stärka kompetensen hos polisanställda för att bemöta personer med psykisk ohälsa kopplat till brott i nära relation.

I ett pressmeddelande från Polisen uppges nämligen att en stor andel av de personer som begår dödligt våld i nära relation har en bakom­liggande psykisk ohälsa.

Det är regeringen som har gett myndigheten i uppdrag att förstärka de interna utbild­nings­insatserna. Arbets­metoderna ska utvecklas, och särskild vikt ska ligga på bemötande av de brotts­utsatta.

– Varje dag möter våra medarbetare personer som lider av psykisk ohälsa och det har länge funnits en stor intern efterfrågan kring att få tid att utveckla våra metoder, säger Erika Gyllenswärd, verksamhetsutvecklare brott i nära relation och projektledare för uppdraget.

Polismyndigheten får också i uppdrag att utveckla samverkans­former och risk­bedöm­ningar med relevanta aktörer, som till exempel hälso- och sjukvården och social­tjänsten.

Upp­draget ska slut­redovisas senast den 15 september 2025.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Droger och missbruk får inte tystas ned

Föräldrar och anhöriga till personer som har hamnat i missbruk pratar sällan öppet om problemet. Marita Slotte som själv har en missbrukande dotter menar att det i många fall beror på känslan av skuld och skam, vilket är något hon

Nu satsas det stort på ungdomar i Haparanda

Kultur- och fritidsenheten i Haparanda har fått en utökad budget med 900.000 kronor som ska gå till olika fritidsaktiviteter för ungdomar. ”Det här var det roligaste beslutet jag varit med om”, säger Sofia Söderholm (M), ordförande i kultur- och fritidsutskottet.

Ungdomarna har fått ett garage att skruva i

Nu är Pajalaungdomarnas motor- och ungdomsgård invigd. ”Det känns som att man kommer hem med sin epa när man kommer hit till garaget”, säger Anton Jatko Björnström, 17 år, som även ingår i ungdomsrådet. Han hoppas att även ungdomsgården i

Fest i fredliga förbindelsers tecken

Under den sena måndagseftermiddagen drog Rälsfest i tågens tecken storpublik till stadens pånyttfödda järnvägsstation. HB häpnar över uppslutning och spontana glädjeyttringar över nya spår och förbindelser.