Stork på nordlig visit

En vit stork på visit i Haparanda. Foto: Eva Spiik

En ensam stork är på visit i Norrbotten och Haparanda.

Storken observerades vid lunchtid på en äng intill Ica Maxi, där den spatserade omkring en stund.

På WWF, där de säger att det är mycket ovanligt att storkar tar sig så här långt norrut, hänvisar HB vidare till ornitologer i Norrbotten.

– Häftigt, jag kan säga att under de 20 senaste åren har det varit ungefär tio fynd av storkar i hela landskapet Norrbotten, och aldrig förr en stork i Haparanda, säger Ulf Öhman, som är ordförande i Norrbottens ornitologiska förening.

Enligt honom har storken navigerat fel.

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

7 kommentarer på “Stork på nordlig visit

  1. Kan bli en befolkningsökning av icke skådat slag i Tornedalen / Haparanda nu då storken varit där några dagar..

    • Ja, nu hade det ju varit trevligt med BB på närmare håll (och, för den delen, med bättre personal).

  2. Just den här storken kanske identifierar sig som en trana … Nu för tiden vet man aldrig!

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.