Flera GPS-stölder i regionen

Under hösten har flera grova stölder av GPS-utrustning inträffat i Västerbotten och Norrbotten.

Enligt polisens uppgifter har utrustningen stulits från entreprenadmaskiner, kopplade till industrisatsningen i regionen.

I nuläget uppgår godsvärdet till cirka fyra miljoner kronor. Mellan vecka 37 och 38 utsattes fyra grävmaskiner för stölder: tre i boden och en i Luleå.

– Vi misstänker att stölderna utförs av en gruppering av inresta personer från andra länder som möjligen rör sig söderut längs kusten mot Västernorrland och vi befarar att fler stölder kan komma att ske, säger Kristoffer Morén, regional brottssamordnare vid polisen, i ett pressmeddelande.

Polisen uppmanar därför till extra vaksamhet och önskar allmänhetens tips och iakttagelser som kan bidra till att stölderna klaras upp.

– Den som vet något eller har sett något som kan kopplas till de här stölderna uppmanas att ringa 114 14 och vid pågående brott är det 112 som gäller, säger Kristoffer Morén.

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.