Förare saknade körkort i Haparanda

Strax efter ett-tiden i natt kontrollerades en a-traktor i Haparanda. Föraren visade sig sakna körkort och misstänks för olovlig körning. Passageraren, som är den som brukar bilen, misstänks för tillåtande av olovlig körning. En anmälan kommer att upprättas.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

5 kommentarer på “Förare saknade körkort i Haparanda

  1. föräldrarnas fel…..de borde straffas för att de tillåter deras barn å köra..

    • trafikant:

      Läste du artikeln? Var menar du att det står att föräldrarna tillåtit ungdomen att köra?

      Ungdomen har kört olovligt och den som misstänks ha tillåtit detta var passageraren, som är den som brukar fordonet. Om du tänker till lite, så borde det med största tydlighet framgå även för dig att brukaren av fordonet, som i detta fall är en a-traktor, är en annan ungdom.

      Det är alltså inte en förälder som brukar den typen av fordon och därmed ingen förälder som tillåtit detta.

      Så, kan vi bara enas om att du slutar att smutskasta föräldrar och annat folk med kommentarer som ovan…tack.

      Ha en fortsatt fin sommar!

  2. Staten borde köpa a-traktorer som civilbilar till polisen!
    Tar lika länge för dom o komma till olycks platsen med deras bil idag.

  3. Ungdomens dumhet. Vi har nog alla varit där en gång i tiden. Förhoppningsvis lärde sig vederbörande en läxa.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år. 

”Fler livräddare behövs på småorter”

I väntan på ambulans får frivilliga SMS med information om att någon kan ha hjärtstopp i närheten. ”Det är bättre att göra någonting istället för att ingen gör något”. 

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset.