Milt väder har gått hårt åt skridskoisarna

Det långvarigt milda vädret med plusgrader gör att de flesta av kommunens utomhusisbanor inte mår helt toppen. Skidspåren har generellt klarat blidan bättre.
Sportlovsveckan är här. Utomhusaktiviteter lockar både gammal som ung. I år har februari varit ovanligt milt med följd att iIsbanorna i kommunen påverkats negativt, vilket drabbar sportlovsfirare.
Haparandas fritidschef Daniel Fälldin har en övergripande koll på isbanorna och berättar att vid Gränsvallen är den konstfrusna isen bra och verksamheten där fungerar som vanligt.
Har tagit stryk
Värre är läget för kommunens övriga skridskobanor.
–  När det gäller övriga uteisar så har vädret varit en stor utmaning. Det har till exempel gjort att grus i vissa fall kommer fram på kanterna, säger fritidschefen.
Fredrik Boman som sköter isbanorna i Haparanda tätort bekräftar isstatusen.
– Isarna börjar vara dåliga i Närsta och Grankullen och vid Aspstrandens skola. De är för lösa i kanterna för att det ska gå att ploga eller spola isen med traktor. Mitt på är det hårt och går att åka än så länge, säger Fredrik Boman som även är den som drar skidspår i Riekkola, vid stranden, runt Cape East och runt Stadsviken.
Klarat blidan bättre
Skidspåren har generellt klarat den långvariga blidan bättre än isbanorna med ett par undantag.
– Skidspåret runt Stadsviken har tagit lite mer stryk än de andra, i normala fall kör jag dit med pistmaskin men det går inte nu när asfalten kommit fram. En kollega har fått spåra där med skoter i stället, säger Fredrik Boman.
Ut till Hanhinkari går inte att hålla ett spår i åkbart skick just nu eftersom det är alldeles för blött på isen.
Från och med denna vinter har lokala förmågor hand om skötseln av isbanorna i byarna.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.