Fullbokat på adventsfikat

I år tog det bara en minut innan alla 160 platser till adventsfikat på residenset var bokade.

Den första advent, söndagen den 1 december, bjuder Norrbottens landshövding Lotta Finstorp in 160 norrbottningar till residenset på adventsfika – vilket är en mångårig tradition.

Hur får man då en plats? Ja, det är enbart digital bokning som gäller. Anmälningslänken öppnades klockan 11.30 under måndagen och bara en minuter senare var alla platser bokade.

Nytt för i år uppges vara att det bara går att boka för totalt tre personer per sällskap.

Det blir två sittningar, 1,5 timme per gång, och enligt upplägget kommer Norrbottens Lucia att gästa båda sittningarna. Vidare kommer Simon Wiksell att underhålla med finstämd musik.
Som alltid blir det även ett hejdundrande fikabord, med en massa olika doppasorter.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.