Varför Trettondagen är en röd dag

Trettondag jul är enligt lag en allmän helgdag som innebär att elever är lediga från skolan, och de flesta är lediga från sina jobb.

Men varför vi firar Trettondagen kanske inte alla har kläm på? Så här förklarar Svenska kyrkan:

Den 6 januari var den dag då de tre stjärntydare följt en nytänd stjärna på himlavalvet och nådde fram till Betlehem med sina gåvor (guld, rökelse och myrra) till det nyfödda Jesubarnet.

Svenska kyrkan uppger att de tre vise männen representerade tre världsdelar, Europa, Afrika och Asien. ”I folkliga traditioner kallas stjärntydarna för de tre vise männen. De heter då Kaspar, Melchior och Baltasar…”

Vidare uppger Svenska kyrkan att i de flesta andra länder heter dagen epifania. ”Ordet betyder uppenbarelse. För länge sedan firades epifania som Jesu födelsedag och i flera österländska kyrkor räknar man fortfarande epifania som julens stora dag”.

Trots att många gamla högtidsdagar har gått ur tiden har trettondagen levt kvar.

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.