Ökat förtroende i Norrbotten för vården

Förtroendet för sjukvården i Norrbotten har ökat, enligt en årlig utförd enkätundersökning.

Region Norrbottens senaste resultat i Hälso- och sjukvårdsbarometern 2024 bygger på svar från cirka 3.000 norrbottningar. Majoriteten av de svarande uppger att de har stort förtroende för sjukvården i Norrbotten.  Och åtta av tio norrbottningar har uppgett att de har tillgång till den vård de behöver.

Även om det är en ökning jämfört med året innan så är förtroendet i Norrbotten fortfarande lägre än riksgenomsnittet.

Enligt ett pressmeddelande från Region Norrbotten har förtroendet för hälsocentraler ökat något, medan förtroendet för sjukhus har minskat en aning. ”Den fråga som får flest negativa svar gäller tillgången till sjukhus, där endast 40 procent tycker att väntetiderna är rimliga”.

65 procent av kvinnorna tycker att väntetiderna till hälsocentraler är rimliga, medan 59 procent av männen tycker detsamma.

Fler män än kvinnor tycker att vården ges lika till alla efter behov, 53 procent jämfört med 45 procent.

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

3 kommentarer på “Ökat förtroende i Norrbotten för vården

  1. Haha

    Kommunarbetare och vårdpersonal själva som svarat eller ?
    Har inte fått hjälp sen vet inte när,nonchaleras bara så dryga sköterskor som leker läkare vid kontakt .
    Hjälper inte med remisser heller .
    Man får aldrig tid eller hjälp som alla andra också kan intyga .
    Men dom är duktiga på skriva recept sen undras det över missbruket i denna staden ..

  2. Men inte ökad förtroende för Haparanda hälsocentral. Nonchalant bemötande av pensionerade stafettläkare och sjuksköterskor.

  3. Den här enkätundersökningen måste vara gjord innan bytet till nya journalsystemet Cosmic. Det hade nog varit ett helt annat resultat. Det är inte mycket som fungerar på Haparanda hälsocentral än idag.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.