Dags att deklarera

Idag öppnar Skatteverket årets deklarationsinlämning. Totalt är det nästan 8,4 miljoner personer som ska deklarera senast den 2 maj, uppger Skatteverket.

Den som väntar skatteåterbäring i år kan få den redan mellan den 8 och 11 april. Då krävs att deklarationen godkänns digitalt, exempelvis med sms eller i e-tjänsten, senast den 2 april, utan några ändringar eller tillägg.

Den som inte kan få sin återbäring i april får den i de flesta fall i början av juni. Men det kan ta längre tid om deklarationen inte är färdigbehandlad till exempel om Skatteverket behöver ställa frågor vid en kontroll.

Den som ska betala kvarskatt ser sista betalningsdatum på slutskattebeskedet. Oftast är det den 14 juli eller den 12 september.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.