När fyra av fem valdistrikt (det femte är förtidsröster) är räknade, motsvarande 80 procent av rösterna är räknade leder Socialdemokraterna knappt valet i Övertorneå. Socialdemokraterna med Hans Palo i täten har ökat sitt stöd hos övertorneåborna med 2,2 procent sedan förra valet och står i skrivandets stund på 22,2 procent av rösterna att jämföra med det styrande partiet Centerpartiet som har minskat med 6,6 procent till 21,2 procent.
– Vi har tydligt sagt nej till en storförskola, säger Hans Palo (S).
Utöver det har Socialdemokraterna varit tydliga med att de kräver att Pfas-hotet utreds ordentligt och de ställde sig på skoltjejerna som larmade i kommunens sida.
När fem av fem valdistrikt är räknade återstår förhandsröster om drygt 1 100 röster som traditionellt gynnar Socialdemokraterna i Övertorneå.
– Det är ett väldigt osäkert läge, vi får se hur det här valet slutar, säger Hans Palo.
Kommunalråd Tomas Mörtberg (C) har inte gått att nå under valdagen. Däremot har partikamraten Robert Grape konstaterat att det är en spännande valkväll och att partiet har en bra valvaka.
– Vi är omkring 20 personer här och det är trevligt, säger Robert Grape.
Förhandsrösterna ska vara räknade till på onsdag.
När endast förhandsrösterna återstår leder Socialdemokraterna med 22,2 procent, på andra plats Sjukvårdspartiet med 21,3 och Centerpartiet med 21,2 på tredje plats.
Klart är att förhandsrösterna blir avgörande för valet 2026 i Övertorneå kommunval.

