Allt fler smittade vårdas på sjukhus

Allt fler smittade behöver sjukhusvård, vilket är anledningen till att Region Norrbotten begärde i fredags att SKR, Sveriges kommuner och regioner, ska aktivera krislägesavtalet – vilket beslutades samma dag. 

På ett dygn har ytterligare 180 personer i Norrbotten bekräftats ha sjukdomen covid-19. Det enligt fredagens uppdatering av Region Norrbotten.

Enligt torsdagens uppgifter vårdades 48 personer med covid-19 på sjukhus i länet, varav 14 på C-IVA, dessutom två på C-IVA utomläns. Dagen därpå (fredag)  vårdades 57 personer med Covid-19 på sjukhus i länet, varav 15 på C-IVA, dessutom 2 på C-IVA utomläns.

Det aktiverade krislägesavtal innebär att regionen kan vid behov schemalägga medarbetare på ett mer flexibelt sätt än vad arbetstidslag och kollektivavtal annars medger – för att klara den tuffa situation som råder.

De arbetsplatser som omfattas av krislägesavtalet är:

• anestesi, operation och intensivvård på Sunderby och Gällivare sjukhus
• akut omhändertagande i Piteå. Där inkluderas även covid-IVA.
• intermediärvårdsavdelningen för covid-patienter vid Sunderby sjukhus

Målet uppges vara att krislägesavtalet ska användas sparsamt och under så kort tid som möjligt.

– Det är mycket tufft att arbeta under krislägesavtal och vi vill så fort som möjligt kunna återgå till våra vanliga kollektivavtal, säger Per Berglund, chef division Länssjukvård, i ett pressmeddelande.

Enligt senaste uppdateringen har totalt 246 personer med bekräftad covid-19 avlidit i Norrbotten sedan coronautbrottets början.

Region Norrbotten uppger vidare att under vecka 14 testades 5.275 personer i Norrbotten för pågående covid-19-infektion. Drygt 20 procent var positiva.

Till och med vecka 14 har, enligt Folkhälsomyndigheten, 43.145 personer i länet fått en vaccindos medan 16.663 personer har fått två doser.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

I avstressad miljö får unga lära sig ta ansvar

Smådjursstallet i Haparanda satsar vidare för att barn och ungdomar ska ha tillgång till olika aktiviteter som handlar om bland annat djurskötsel. 

Droger och missbruk får inte tystas ned

Föräldrar och anhöriga till personer som har hamnat i missbruk pratar sällan öppet om problemet. Marita Slotte som själv har en missbrukande dotter menar att det i många fall beror på känslan av skuld och skam, vilket är något hon

Nu satsas det stort på ungdomar i Haparanda

Kultur- och fritidsenheten i Haparanda har fått en utökad budget med 900.000 kronor som ska gå till olika fritidsaktiviteter för ungdomar. ”Det här var det roligaste beslutet jag varit med om”, säger Sofia Söderholm (M), ordförande i kultur- och fritidsutskottet.

Ungdomarna har fått ett garage att skruva i

Nu är Pajalaungdomarnas motor- och ungdomsgård invigd. ”Det känns som att man kommer hem med sin epa när man kommer hit till garaget”, säger Anton Jatko Björnström, 17 år, som även ingår i ungdomsrådet. Han hoppas att även ungdomsgården i

Fest i fredliga förbindelsers tecken

Under den sena måndagseftermiddagen drog Rälsfest i tågens tecken storpublik till stadens pånyttfödda järnvägsstation. HB häpnar över uppslutning och spontana glädjeyttringar över nya spår och förbindelser.