Entreprenör i arbetsplatsolycka på Kaunis Iron

KAUNISVAARA: Enligt uppgifter till HB ska det vid 13-tiden på tisdagen skett en arbetsplatsolycka på Kaunis Iron då en ställningsbyggare ramlat ner i en silo och brutit benet.

Lars Bogren, HR-chef på Kaunis Iron, bekräftar att en entreprenör ramlat ner från en byggnadsställning och fallit ner i en silo. Räddningstjänsten kunde tillsammans med personal från Kaunis Iron få ut mannen ur den rörlikande silon.

Mannen som hade skadat fot och ben var vid medvetande och fördes vidare med ambulanshelikopter för vård. Peter Pääjärvi var insatsledare på Räddningstjänsten säger att det efter omständigheterna gick väl och han framhåller en fin första insats av Kaunis Irons egen personal som fanns på plats.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 70 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN