B-hallen stängd efter undersökning

B-hallen i Idrottshuset är avstängd för aktivitet tills vidare eftersom att resultat från en undersökning har visat att åtgärder behöver vidtas i byggnaden.  

Efter att resultatet av den fuktutredning som genomfördes av simhallen 2019 beslutade kommunen att även genomföra en utredning av status i resterande delar av byggnaden som inhyser sporthallar.

N&S Projektledning AB har genomfört och lämnat en rapport där det bland annat står att exempelvis noterats fuktanvisningar i undertak. En okulär besiktning av yttertakets papp visar på mindre påväxt på takpapp.

Badhustaket har brister i plåtning för hörn mot sporthallsbyggnaden. Genomföring för ventilation för köket i Folkets hus kök orsakar årligen inkommande vatten under smältperioden. Det är inte påtalat inomhusmiljöproblem enligt fastighetsägaren i dagsläget, dock har klagomål på miljön i B-hallen påtalats vid platsbesök.

En mer utförlig artikel om rapporten kommer att publiceras i Haparandabladet. 

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.