Byggnad med bastu brann ned till grunden

Strax efter klockan 17.00 under torsdagen fick räddningstjänsten larm om brand i en byggnad i Övertorneå kommun.

Polisen uppger att en patrull har varit på plats, att det var en bastu som brunnit, och att en anmälan gällande brand utan misstanke om brott ska upprättas.

På räddningstjänsten i Övertorneå uppger räddningschefen Roland Mäki för HB att larmet inkom som en villabrand i Hietaniemi, men att branden visade sig gälla en uthusbyggnad, varav en del var en vedeldad bastu.

– Den hade i stor sett brunnit ned när vi kom fram, säger Mäki och uppger att ägaren ville själv hålla koll på det lilla som brann kvar så räddningsstyrkan lämnade platsen efter att ha konstaterat att det inte fanns någon spridningsrisk.

På samma gården finns enligt Mäki ett äldre hus som troligen används som sommarstuga.

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.