Brott mot knivlagen

KALIX: Under eftermiddagen kontrollerade polisen två personer i Kalix och i samband med detta påträffades ett knogjärn.

Personerna förhördes och en anmälan upprättades gällande brott mot knivlagen.

Knogjärnet togs i beslag.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

4 kommentarer på “Brott mot knivlagen

  1. Poäng och poäng…
    Hade du hellre mött dessa grabbar med knogjärn…?

  2. Oj e klinng å klang på gång plockar polispoäng eller har hb inget skriva om

    • Av dina kommentarer så står det klart att du inte gillar att Polisen arbetar emot brottslighet och försöker att få bort vapen från gatorna.
      Sedan, så gnäller du över HB att redaktionen publicerar dessa fakta. Gillar du kriminella? Tycker du att vapen och våld är något bra?

    • Varför denna ton? Det är ju alldeles utmärkt att polisen gör det de ska. Givetvis är det också bra att HB skriver om sådant.
      Lär dig stava och att skriva ordentligt istället.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år. 

”Fler livräddare behövs på småorter”

I väntan på ambulans får frivilliga SMS med information om att någon kan ha hjärtstopp i närheten. ”Det är bättre att göra någonting istället för att ingen gör något”. 

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset.