Coronavirus i norra Finland

ROVANIEMI: Det första bekräftade fallet av Coronaviruset i Norden är en kinesisk turist som har isolerats på Lapplands centralsjukhus i Finland, uppger Institutet för hälsa och välfärd, THL för YLE.

Lapplands centralsjukhus har gjort en kartläggning av den smittade 32-åriga kvinnans rörelser, och tror sig ha hittat alla människor hon varit i kontakt med. Det handlar om ungefär 15 personer, som hålls under uppsikt i 14 dygn, ifall de skulle få några symptom. Majoriteten av dem är utlänningar.

Kvinnan reste från Wuhan i Kina förra torsdagen och ska ha fått symptom på söndag. Två dagar senare uppsökte hon vård på Ivalo hälsocentral, som skickade henne vidare till sjukhuset i Rovaniemi. Hon har lätt feber men behöver ingen intensivvård, uppger Lapplands centralsjukhus. Hon måste testa negativt för coronaviruset två gånger, innan hon får lämna sjukhuset.

 

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.