Coronavirus i norra Finland

ROVANIEMI: Det första bekräftade fallet av Coronaviruset i Norden är en kinesisk turist som har isolerats på Lapplands centralsjukhus i Finland, uppger Institutet för hälsa och välfärd, THL för YLE.

Lapplands centralsjukhus har gjort en kartläggning av den smittade 32-åriga kvinnans rörelser, och tror sig ha hittat alla människor hon varit i kontakt med. Det handlar om ungefär 15 personer, som hålls under uppsikt i 14 dygn, ifall de skulle få några symptom. Majoriteten av dem är utlänningar.

Kvinnan reste från Wuhan i Kina förra torsdagen och ska ha fått symptom på söndag. Två dagar senare uppsökte hon vård på Ivalo hälsocentral, som skickade henne vidare till sjukhuset i Rovaniemi. Hon har lätt feber men behöver ingen intensivvård, uppger Lapplands centralsjukhus. Hon måste testa negativt för coronaviruset två gånger, innan hon får lämna sjukhuset.

 

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

40 år av kultur och beslut

I år är det 40 år sedan Folkets hus-föreningen i Pajala grundades, vilket firades under helgen med allt från filmvisning och teater till café och pubkväll med dansgolv. 

”Gränser utan sjukvård”

John Malmström i Muodoslompolo ramlade på en isfläck och bröt lårbenshalsen. Han fick sitta i skuffen till sin bil och vänta i fyra timmar på svensk ambulans. Det trots att det fanns ambulanser och sjukvård i finska Muonio på tio

Populärt att plugga på landets enda skomakarutbildning

Skomakarutbildningen i Hedenäset, som är en del av Utbildning Nords utbud, är så pass populär att det nu är kö för att börja utbildningen. HB gjorde ett besök på Nordisk reparationsskomakare, Sveriges enda skomakarutbildning. 

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år.