fbpx

Dämpade priser på skogsmark

TORNEDALEN: LRF Konsult har sammanställt statistik över genomsnittspriset på skogsfastigheter utifrån första halvårets försäljningar. 

Jämfört med 2018 har priset på skogsmark ytterligare vikt sig något i norra Sverige. Statistiken visar att genomsnittspriset är 265 kronor per skogskubikmeter och det motsvarar en prisnedgång på 2,4 procent.
Siffrorna som drar ner statistiken för hela norra Sverige gäller till största del norra Norrlands inland, enligt LRF konsult visar statistiken att skogsmark närmare kusten har stigit något i pris.
Bedömningen är att efterfrågan på skogsmark kommer vara fortsatt stor under resterande del av 2019 med bibehållen prisbild men med vissa avvikelser.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 84 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Nu tar kvinnorna plats

Fler kvinnor tar plats på ledande positioner i kommunen den här mandatperioden.
– Det är viktigt att hälften av befolkningen också är representerade inom politiken. Ska vi lyfta jämställdheten i vår kommun så måste politiken visa vägen och vara ett föredöme, säger kommunalrådet Nina Waara (S).