fbpx

Detaljhandeln i länet omsätter mångmiljardbelopp

TORNEDALEN: Detaljhandeln i Norrbotten omsatte 17,2 miljarder i fjol. Jämfört med år 2017 ökade omsättningen i länet med 1 procent.

Störst omsättning i detaljhandeln 2018 hade Luleå med 5,8 miljarder kronor, Piteå med 2,5 miljarder kronor och Haparanda med 2,1 miljarder kronor. Den starkast utvecklingen i detaljhandeln i Norrbottens län år 2017/2018 hade Kalix och Övertorneå med en tillväxt om 5 procent, vilket motsvarar en ökning med 36 respektive 13 miljoner kronor, enligt HUI Research.

Haparanda har alltså tredje störst omsättning i detaljhandeln i fjol, bra resultat med tanke på att Haparanda erfor två butiksnedläggningar i början av året, Elgiganten och Intersport slog igen under början av 2018. Stadium outlet öppnade butik i Ikanohuset i maj 2018.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 84 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Nu tar kvinnorna plats

Fler kvinnor tar plats på ledande positioner i kommunen den här mandatperioden.
– Det är viktigt att hälften av befolkningen också är representerade inom politiken. Ska vi lyfta jämställdheten i vår kommun så måste politiken visa vägen och vara ett föredöme, säger kommunalrådet Nina Waara (S).