fbpx

Fler män i politiktoppen

TORNEDALEN: Män innehar i större utsträckning politiska toppositioner i landets kommuner än vad kvinnor har, enligt en publikation från SVT. 

I 193 av landets kommuner är kommunstyrelsens ordförande män. I 93 kommuner är kvinnor ordförande. Enligt statistik från Sveriges kommuner och landsting, SKL. I 57 kommuner, mer än var femte, har det aldrig funnits en kvinnlig ordförande.

Sedan kommunreformen på 70-talet har andelen kvinnliga kommunstyrelseordförande ökat långsamt men stadigt.

Vid förra årets val minskade dock antalet kvinnliga ordförande från 108 till 93 jämfört med 2014.

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 84 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Nu tar kvinnorna plats

Fler kvinnor tar plats på ledande positioner i kommunen den här mandatperioden.
– Det är viktigt att hälften av befolkningen också är representerade inom politiken. Ska vi lyfta jämställdheten i vår kommun så måste politiken visa vägen och vara ett föredöme, säger kommunalrådet Nina Waara (S).