Flera olyckor med påkörda djur

Under måndagen inträffade ett flertal olyckor på vägar runt om i länet. Dock har inga personskador rapporterats.

Samtliga olyckor handlar om att djur (renar, råddjur och älg) har blivit påkörda. Hur det har gått för djuren framgår inte i polisens händelserapportering på hemsidan.

Bland de åtta olyckorna som polisen fick in mellan klockan 15.45 och 20-tiden i Norrbotten inträffade fyra i östra länsdelen. Den första inträffade i Övertorneå där en buss uppges ha kört på en ren på riksväg 99, norr om Vanhaniemi. De tre övriga olyckorna, som också gäller renpåkörningar, inträffade i Pajala kommun – på länsväg 392, söder om Pajala, på länsväg 392, mellan Sattajärvi och Pajala, samt på riksväg 99 i Kengis.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

1 kommentar på “Flera olyckor med påkörda djur

  1. När man kör från Ylitornio till Tornio på finska sidan ser man inga renar på vägen där. Kör man från Övertorneå till Haparanda riskerar man hela tiden at ha renar på vägen. Varför kan inte renägarna hålla sina renar borta från vägen som de gör i Finland?

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.