Första förluståret för Kaunis Iron

2024 gör Kaunis Iron för första gången en förlust sedan starten 2018. Bokslutet är inte riktigt klart ännu, men man gör en förlust som dock inte på något sätt är katastrofal. Det berättar Klas Dagertun, VD för koncernen.

Kaunis Iron har varit på alerten och lyckats tömma de stora malmlagren som man tvingades lägga upp under tågstoppen på malmbanan. Man har kört tre tåg per dygn.

– Anledningen är inte bara tågstoppen. Suezkanalen är stängd och vi tvingas köra malm till Kina runt Afrika och Godahoppsudden, vilket höjer sjöfraktkostnaden avsevärt. Detta samtidigt som priserna på järnmalm har varit dåliga, säger Dagertun.

– Men vi har ändå gemensamt visat att vi klarar även rejäla prövningar trots att vi tyvärr tvingats minska på personal. Det ger en god självkänsla för hela företaget. Jag ser fram mot en god långsiktig framtid för Kaunisvaaragruvan även om läget i världsekonomin verkligen inte känns lugn just nu.

Extralagren tömda
Kaunis Iron har oväntat snabbt tömt det stora extra malmlager i Pitkäjärvi som man tvingades lägga upp på grund av de många tågstoppen.

– Alla har varit snabba i vändningarna. Bland annat klarade vi av att tidvis köra tre tåg till Narvik per dygn mot normala två. Kiruna kommun var mycket tillmötesgående med snabba tillstånd när vi tvingades bygga ut lagerkapaciteten, säger Dagertun.

Det normala lagerutrymmet är på 40.000 ton och man behövde utrymme för 425.000 ton. Samtidig med alla

Klas Dagertun.

lagerproblemen har man klarat av att samtidigt hålla gruvproduktionen igång.

300-400 miljoner
– Att behöva bygga lagret och förvara järnmalmssligen på hög i Pitkäjärvi har kostat oss omkring 300-400 miljoner kronor och resulterat i ett kraftigt försämrat kassaflöde, säger Nils-Johan Haraldsson, logistikchef Kaunis Iron.

– Tack vare nära samarbete mellan våra medarbetare och entreprenörer som Railcare, BDX och Kiruna Wagon är lagret i Pitkäjärvi tömt. Även lagret i Kaunisvaara är avvecklat sedan tidigare. Det känns som att vi har kommit i mål och kan fortsätta jobba framåt, säger Johan Lindmark, platschef i Pitkäjärvi.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

40 år av kultur och beslut

I år är det 40 år sedan Folkets hus-föreningen i Pajala grundades, vilket firades under helgen med allt från filmvisning och teater till café och pubkväll med dansgolv. 

”Gränser utan sjukvård”

John Malmström i Muodoslompolo ramlade på en isfläck och bröt lårbenshalsen. Han fick sitta i skuffen till sin bil och vänta i fyra timmar på svensk ambulans. Det trots att det fanns ambulanser och sjukvård i finska Muonio på tio

Populärt att plugga på landets enda skomakarutbildning

Skomakarutbildningen i Hedenäset, som är en del av Utbildning Nords utbud, är så pass populär att det nu är kö för att börja utbildningen. HB gjorde ett besök på Nordisk reparationsskomakare, Sveriges enda skomakarutbildning. 

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år.