Haparanda arrangerar trygghetsdag

Haparanda kommun arrangerar en trygghetsdag på torsdagskvällen.

Enligt kommunen är anledningarna till att det bjuds in till trygghetsdagen i huvudsak två. Alla kommuner i Sverige har enligt lag fått ansvar för brottsförebyggande arbete och under sommaren har det förekommit en hel del vandalisering i Haparanda.

Unga har varit ute sent på kvällar och nätter och detta är också ett sätt att uppmärksamma föräldrar om vad som försiggår.

”Tillsammans behöver vi säkra vår trygghet för våra barn och unga och därför är allas delaktighet viktig, speciellt för dig som förälder”, skriver kommunen i sin inbjudan till trygghetsträffen.

Temat är upplevelsen av trygghet  och brottslighet i Haparanda. Fokuset för kvällen är att hitta idéer på vad som behöver göras för att tillsammans kunna arbeta för ett tryggare Haparanda.

Alla kommuninvånare bjuds in att delta, lyssna, bidra med tankar, erfarenheter och ställa frågor.

Trygghetsdagen hålls i Folkets hus i Haparanda på torsdagkväll den 31 augusti.

Programmet börjar klockan 17.30 och från klockan 17 serveras korv och bröd.

Socialdemokrat Ida Karkianen, riksdagsledamot och tidigare civilminister  och Per Kenttä, general manager för hockeylaget Björklöven IF, är gästföreläsare.

 

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

3 kommentarer på “Haparanda arrangerar trygghetsdag

  1. Tack alla inbladade för en bra ordnat ”Trygghetdag”. Tillsammans ska vi hjälpas åt att få tillbaka en trygg Haparanda för alla. I diskussionerna togs upp Coop, Max, Riekola området så hoppas ni ”Otrygg stad” och ”Gatubarnet” var med på en bra ordnat kväll.

  2. Eller varför inte ha arrangemang framför Coop-Maxi och tillsammans se och kanske vakta levande ungdomar?

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.