Hjälp sökes kring den Nordfinska evakueringen

Det är snart precis 80 år sedan den nordfinska evakueringen genomfördes under Lapplandskriget i Finland. Cirka 56 000 människor och 22 000 kor flydde kriget i Finland i september och oktober 1944. Det här historiska händelserna har kommit att fängsla konstnären Eija Mäkivuoti och historikern Brita-Kaisa Välimaa.
– Vi är båda från Tornedalen och har släktingar som upplevt evakueringen, vilket gjorde att intressent för ämnet väcktes, säger Brita-Kaisa Välimaa.
Tillsammans har Eija Mäkivuoti och Brita-Kaisa Välimaa nu startat ett konstprojekt där de studerar och försöker få större kunskap kring ämnet.
– Vi vill göra ämnet mer känt genom konst och berättande då det ännu är relativt lite information och forskning kring den nordfinska evakueringen till Sverige, säger Eija Mäkivuoti.
De söker därför efter minnen, information och berättelser från personer som antingen själv upplevt händelser eller hört berättelser av någon som erfarit något under den nordfinska evakueringen till Tornedalen under Lapplandskriget.
Den 30 juli påbörjar paret sin kartläggning som sedan pågår hela augusti.
– Vi arbetar i Tornedalen och behöver då hjälp från allmänheten. Så om någon vet var exakt evakueringsplatserna funnits så hoppas vi att de kontaktar oss. Och om någon vill dela med sig berättelser så får de gärna kontakta oss via sociala medier, säger Brita-Kaisa Välimaa.
Målet för duon är att göra en utställning och en publikation om ämnet.
– Arbetet framskrider i etapper och en första glimt visas på Studio Jala i Haparanda i oktober, säger Eija Mäkivuoti.
Då arrangerar Brita-Kaisa Välimaa och Eija Mäkivuoti en utställning med vernissage kring sin forskning för att minnas den Nordfinska evakueringen för 80 år sedan.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Droger och missbruk får inte tystas ned

Föräldrar och anhöriga till personer som har hamnat i missbruk pratar sällan öppet om problemet. Marita Slotte som själv har en missbrukande dotter menar att det i många fall beror på känslan av skuld och skam, vilket är något hon

Nu satsas det stort på ungdomar i Haparanda

Kultur- och fritidsenheten i Haparanda har fått en utökad budget med 900.000 kronor som ska gå till olika fritidsaktiviteter för ungdomar. ”Det här var det roligaste beslutet jag varit med om”, säger Sofia Söderholm (M), ordförande i kultur- och fritidsutskottet.

Ungdomarna har fått ett garage att skruva i

Nu är Pajalaungdomarnas motor- och ungdomsgård invigd. ”Det känns som att man kommer hem med sin epa när man kommer hit till garaget”, säger Anton Jatko Björnström, 17 år, som även ingår i ungdomsrådet. Han hoppas att även ungdomsgården i

Fest i fredliga förbindelsers tecken

Under den sena måndagseftermiddagen drog Rälsfest i tågens tecken storpublik till stadens pånyttfödda järnvägsstation. HB häpnar över uppslutning och spontana glädjeyttringar över nya spår och förbindelser.