Klart för nästa vaccinationsfas

Nu öppnar Region Norrbotten vaccinationsbokning för alla som är 18 år eller äldre och tillhör en riskgrupp.

Det gäller personer med följande sjukdomar eller tillstånd:

Kronisk hjärt- eller kärlsjukdom, även stroke och högt blodtryck.
Kronisk lungsjukdom, till exempel KOL eller svår astma.
Mycket kraftig övervikt med BMI över 40.
Neuromuskulär sjukdom som påverkar andningen.
Flera funktionsnedsättningar.
Kronisk leversvikt eller njursvikt.
Diabetes typ 1 eller diabetes typ 2.
Kraftigt nedsatt immunförsvar på grund av en sjukdom eller en behandling.
Downs syndrom.

– Du kan vaccinera dig från den dag du fyller 18 år, säger Pia Näsvall, chefläkare och vaccinationssamordnare.

Det enklaste och snabbaste sättet att boka på är att själv göra bokningen via 1177.se. Den som inte har e-legitimation eller behöver hjälp med att boka kan ringa 010-452 63 03. När du ringer blir du ombedd att mata in ditt personnummer. Du blir registrerad i en kö och blir sedan uppringd på samma nummer som du ringt från.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.