Kungligt besök i naturvårdsprojekt

Kungen besöker Tornedalen den 29 augusti för att lära sig mer om återställning av vattendrag och våtmarker.

Efter att ha besökt Pajala på nationaldagen återkommer han nu för att lära sig om återställning av våtmarker. Tillsammans med landshövding Lotta Finstorp kommer kungen att besöka flera platser där viktiga naturvårdsinsatser ska genomföras. Sveriges klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari och Finlands jord- och skogsbruksminister Sari Essayah kommer också att vara på plats. Det handlar om EU-projektet TRIWA LIFE, som bland annat syftar till att förbättra möjligheterna för fiskvandring från havet.

– Våra återställningsprojekt innebär inte enbart att vi återställer miljön, de skapar också arbetstillfällen i glesbygden. Dessutom ges bättre förutsättningar för ekoturism, säger landshövding Lotta Finstorp.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

4 kommentarer på “Kungligt besök i naturvårdsprojekt

  1. Det är något misstänkt med monarkens rantande här uppe. Försöker den djupa staten slå blågula dunster i ansiktet på tornedalingarna inför den kommande stölden av våra marker som efter stölden överlåtes till en handfull samer med andra jobb än renskötsel.

  2. Håller Haparandabladet på att överge fäbodtyskan till förmån för rännstensengelskan

    • Om du menar förkortningen TRIWA-LIFE så står den för ”The Torne River International Watershed LIFE”.
      Det framgår tydligt i vår text att det är namnet på ett EU-projekt och alltså inget vi hittar på själva.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.