Lastbilsförare kollar mobilen bakom ratten

TORNEDALEN: I en undersökning som Länsförsäkringar låtit göra uppger landets lastbilsförare att de tittar i mobilen i genomsnitt 3,3 gånger per timme under körning.

Sedan 1 februari 2018 är det olagligt att använda mobil eller annan kommunikationsutrustning så att det påverkar körningen på ett trafikfarligt sätt. Föraren får heller inte använda mobilen vid körning oavsett om den hålls i handen eller sitter fastmonterad.
Bristande uppmärksamhet under några sekunder kan orsaka en olycka. Vid en hastighet om 40 kilometer i timmen hinner du rulla 22 meter på två sekunder.
Sju av tio lastbilsförare uppger att de alltid använder säkerhetsbälte när de kör i tjänsten, två av tio att de ofta gör det och en av tio att de sällan eller aldrig tar på bältet.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

5 kommentarer på “Lastbilsförare kollar mobilen bakom ratten

  1. Barkråttan: många gör det. Håller med dig. Men finns även de som filmar men använder sig av så kallade dashcams och då filmar den hela tiden. Du kan ha ett minneskort i dessa o använda dessa filmklipp på facebook

  2. Jo det där jävla Facebook är livsfarligt, borde förbjudas.
    Hela internet borde förbjudas. Förbjud allt för säkerhets skull.
    Man vet aldrig.

  3. Jag ser ofta inlägg på FB från vänner som är lastbilschaufförer där dom filmar vägen och omgivningen när dom kör!

  4. Varje dag man är ute i trafiken så ser man lastbils chaufförer och personbils förare med mobilen i handen Ser även lastbils chaufförer som hänger över ratten och skriver sms
    Allt detta är ju olagligt men vem bryr sig det finns inga poliser i trafiken

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.