Lugn start på årets björnjakt

NORRBOTTEN: Polisen genomför jakttillsyn för att kontrollera så att björnjakten bedrivs på ett regelmässigt sätt.

Den 21 augusti började björnjakten, och den pågår som längst till den 15 oktober eller fram till dess att alla björnar skjutits. Inledningen har gått i lugnets tecken. Polisens uppdrag kring björnjakten handlar om att arbeta aktivt med att förebygga, ingripa mot samt utreda jaktbrott.
Jakttillsynen, som nu genomförs i samarbete med Länsstyrelse i respektive län, innefattar bland annat besiktning av skjutna björnar samt kontroller av skottplatser, licenser och nykterhet med mera.
— Under helgen har vi hittat ett tiotal oanmälda åtlar, men ingen har rapporterats för överträdelse eller brott. Det har varit god stämning i jaktlagen och vi har haft trevliga möten och bra diskussioner med jägarna, säger Joacim Lundqvist.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.