fbpx

Marknad inleddes i strålande solsken

Idag inleddes den traditionella vårmarknaden i Torneå.

Årets upplaga av den traditionella vårmarknaden i Torneå inleddes under torsdagen. Marknaden landade än en gång mitt emot köpcentret Rajalla På Gränsen.

Som vanligt kommer knallar från hela Finland för att sälja allt från hantverk till ätbart. Marknaden avslutas på lördag.

Denna gång medverkar även ett stort antal politiska aktörer för att locka väljare inför vårens riksdagsval.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

*

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 84 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Nu tar kvinnorna plats

Fler kvinnor tar plats på ledande positioner i kommunen den här mandatperioden.
– Det är viktigt att hälften av befolkningen också är representerade inom politiken. Ska vi lyfta jämställdheten i vår kommun så måste politiken visa vägen och vara ett föredöme, säger kommunalrådet Nina Waara (S).