Nederländska skrotbilar i rally till Helsingfors

Hans Mennens (till höger) tävlar för första gången. Bob Rajh (till vänster) har varit med tidigare. Foto: Anders Sjöberg

Under onsdagen stötte HB:s utsände på ett flertal bilar med nederländska registreringsskyltar som färdades längs riksväg 99, i riktning mot Övertorneå.

Det visade sig att dessa bilar deltog i skrotbilsrallyt Carbage run 2024. Målet är inte att komma först i mål, utan att samla så mycket poäng som möjligt genom att klara av olika utmaningar längs vägen.

Detta rally startade i Malmö, med slutdestination i Helsingfors. Bilarna var av modell äldre och ”utsmyckade” i olika utföranden. En av bilarna var målade i vad som påminde om grafittimönster, en annan hade ett stort antal gummiankor fastsatta på bagageluckan.

En av deltagarna, Hans Mennens, tog sig tid att berätta för HB om vad rallyt går ut på. Totalt deltar 250 bilar i den här tävlingen.

– Det är första gången jag tävlar. Det är ett vackert land, säger Hans Mennens om resan genom Sverige.

Läs mer i fredagens HB.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

1 kommentar på “Nederländska skrotbilar i rally till Helsingfors

  1. Skrotbilsrally carbage rum 2024
    Var till Mimmis Livs i Tärendö
    16/1 2024 för att tanka och byta däck och fika

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.