Taxiföretaget North ride har gått i konkurs. North ride kör taxiverksamhet, färdtjänst och sjukresor bland annat i Haparanda. Konkursbeslutet fattades under fredagen.
– Det är tidigt in i konkursen. Från företagets sida är uppgiften att företaget haft likviditetsproblem en tid och inte lyckats komma tillrätta med det. Jag vet egentligen inte så mycket mer än. säger konkursförvaltare Fredrik Sundin, vid Ackordscentralen.
Ungefär hälften av företagets bilflotta är elbilar och nu förekommer uppgifter om att det ska vara det höga elpriset som blev den sista bördan som fällde taxijätten.
– Så kan det kanske vara. Som det verkar har han expanderat mycket under kort tid och det har gett växtverk och bidragit till den likvida situationen. För mycket utgifter att betala och har inte hunnit ikapp, men visst kan elpriserna ha bidragit, säger Fredrik Sundin.
Beskedet kom för många anställda som en överraskning och stämningen är låg under lördagen.
– Jag har egentligen ingenting att säga just nu, det känns tråkigt, säger en anställd.
Företaget som är registrerat som Älvsby taxi har haft verksamhet i Norrbotten och Västerbotten. Omkring 150 anställda berörs.
Varför blev det inte aktuellt med en rekonstruktion?
– Man hade helt enkelt inte tid nog att undersöka den möjligheten, det fanns inte pengar nog att driva verksamheten i avvaktan på en utredning om möjlig rekonstruktion.
Nu driver konkursförvaltaren konkursboet vidare. Tanken är att sälja bolaget.
– Vi undersöker möjligheterna. Det finns redan nu en intressent som uttryckt sig vara intresserade. Om två veckor bort vet vi försäljningsläget bättre, säger Fredrik Sundin.

