Nu går det att logga in i journalen igen

Nu är problemen med att komma åt journalen via 1177:s hemsida lösta, uppger Region Norrbotten.

– När det blir den här typen av problem ser vi ofta en ökad belastning på andra kontaktvägar. Även om det de senaste dagarna har uppstått långa köer till 1177 på telefon och vårdchatten Digitalen, så har personalen arbetat på bra för att hålla nere köerna så mycket som möjligt, säger Anna Pohjanen, chef Division Närsjukvård Luleå och Boden, i ett pressmeddelande.

Leverantören bakom 1177 har meddelat att problemen orsakades av överbelastningen och en analys kommer nu att göras för att kunna se hur liknande händelser ska kunna förebyggas.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år. 

”Fler livräddare behövs på småorter”

I väntan på ambulans får frivilliga SMS med information om att någon kan ha hjärtstopp i närheten. ”Det är bättre att göra någonting istället för att ingen gör något”. 

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset.