Ny ordförande i företagarförening

TORNEDALEN: NyföretagarCentrum Nord är en förening som finns i orter på flera håll i länet och bland annat i samtliga Tornedalskommuner. Föreningen har sitt huvudsäte i Luleå och har varit verksamt sedan slutet på 2014.

Ordförande sedan start har varit Majvor Müller men i fredags när årsmötet hölls så lämnade hon över till sin efterträdare, Peter Juntti som även är kommundirektör i Övertorneå kommun.
– Det har varit fyra fantastiska år med både uppbyggnad och expansion. NyföretagarCentrum Nord är nu en självklar aktör i länet, så jag känner att tiden är mogen att lämna över stafettpinnen till nästa fas och en ny ordförande, meddelar Majvor Müller enligt ett pressmeddelande.
Peter Juntti har sedan tidigare god kännedom om föreningen dels från sin tidigare tjänst som tillväxtchef i Haparanda kommun och nu som Kommundirektör i Övertorneå. Utöver det har han även suttit både som styrelseledamot och vice ordförande i NyföretagarCentrum Nord under fjolåret.
– NyföretagarCentrum Nord är en välskött förening som arbetar både smart och kostnadseffektivt och dessutom med mycket goda resultat. Jag ser väldigt mycket fram emot att arbeta för tillväxt via nya företagare i Norrbotten genom min nya roll som ordförande, säger Peter Juntti i pressmeddelandet från NyföretagarCentrum Nord.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

1 kommentar på “Ny ordförande i företagarförening

  1. Vad bra! På vilket sätt skall du driva föreningen framåt för oss vid torneälven

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.