Förtroendet för sjukvården i Norrbotten har ökat, enligt en årlig utförd enkätundersökning.
Region Norrbottens senaste resultat i Hälso- och sjukvårdsbarometern 2024 bygger på svar från cirka 3.000 norrbottningar. Majoriteten av de svarande uppger att de har stort förtroende för sjukvården i Norrbotten. Och åtta av tio norrbottningar har uppgett att de har tillgång till den vård de behöver.
Även om det är en ökning jämfört med året innan så är förtroendet i Norrbotten fortfarande lägre än riksgenomsnittet.
Enligt ett pressmeddelande från Region Norrbotten har förtroendet för hälsocentraler ökat något, medan förtroendet för sjukhus har minskat en aning. ”Den fråga som får flest negativa svar gäller tillgången till sjukhus, där endast 40 procent tycker att väntetiderna är rimliga”.
65 procent av kvinnorna tycker att väntetiderna till hälsocentraler är rimliga, medan 59 procent av männen tycker detsamma.
Fler män än kvinnor tycker att vården ges lika till alla efter behov, 53 procent jämfört med 45 procent.
3 kommentarer på “Ökat förtroende i Norrbotten för vården”
Haha
Kommunarbetare och vårdpersonal själva som svarat eller ?
Har inte fått hjälp sen vet inte när,nonchaleras bara så dryga sköterskor som leker läkare vid kontakt .
Hjälper inte med remisser heller .
Man får aldrig tid eller hjälp som alla andra också kan intyga .
Men dom är duktiga på skriva recept sen undras det över missbruket i denna staden ..
Men inte ökad förtroende för Haparanda hälsocentral. Nonchalant bemötande av pensionerade stafettläkare och sjuksköterskor.
Den här enkätundersökningen måste vara gjord innan bytet till nya journalsystemet Cosmic. Det hade nog varit ett helt annat resultat. Det är inte mycket som fungerar på Haparanda hälsocentral än idag.