UPPDATERAD: Brand i garage

Garagebrand i Marielund. Foto: Pirita Jaako

Kring 13-tiden under tisdagen fick räddningstjänsten i Haparanda larm om en garagebrand i bostadsområdet Marielund.

Enligt SOS Alarm brinner det med öppna lågor intill ett bostadshus.

Ett par brandbilar från Haparanda är på plats, och ett par brandbilar från finska sidan är på väg.

Enligt initiala uppgifter har inga personer skadats i samband med branden.

Onsdag: Till Haparandabladet uppger Anders Sandin, räddningstjänsten, att det inte fanns någon risk för spridning till närliggande hus eftersom de snabbt kunde släcka branden.

Inga personskador orsakades.

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år. 

”Fler livräddare behövs på småorter”

I väntan på ambulans får frivilliga SMS med information om att någon kan ha hjärtstopp i närheten. ”Det är bättre att göra någonting istället för att ingen gör något”. 

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset.