Pajala kommun avslutar satsning på elbilar

Det har varit stora problem med Pajala kommuns tolv elbilar som används inom hemtjänsten, vilket P4 Norrbotten var först att berätta om. Framför allt har det varit problem med laddning och vinterkörning.

Problemen med elbilarna har gjort att Pajala kommun tvingats ta in hyrbilar, vilket orsakat ökade kostnader för kommunen. Pajala kommunen kommer nu att göra en ny upphandling av kommunens bilar.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

3 kommentarer på “Pajala kommun avslutar satsning på elbilar

  1. De så kallade gröna satsningarna är otroligt dyra och ineffektiva. Northvolt gick i konkurs och snart kommer konkursrubrikerna om Stegra i Boden. Elbilarna är de mest miljöfarliga som finns och som kräver massor av de sällsynta jordartsmetallerna i tillverkningen. På köpet så är diktaturen Kina totalt dominerande i framställande av metallerna och har i princip ”monopol” på dessa metaller och kan prissätta som de själva vill. Sedan är milkostnaden för en elbil betydligt högre än för en fossilbil. Luleå kommun har köpt över 100 elbilar och där kan man säga att det är en gigantisk kapitalförstöring. Pajala gör helt rätt som slutar med dyra och ineffektiva elbilar.

  2. Tids nog kommer fler inse att det kommer inte funka med batteri bilar med flitigt anvädades i våra breddgrader .

  3. Ännu ett bevis på total inkompetens och brist på geografiska uppenbara kunskaper. Nu köps.det väl in cabrioleter istället.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.