Polisen varnar för bedrägeriförsök

Ett av de senaste bedrägeriförsöken som polisen vill varna om handlar om att sms skickas till personer om att en kreditansökan är mottagen i ens namn.

Bedragare utger sig falskeligen för att vara från företaget Credifi och skickar sms om mottagen kreditansökan. Sedan uppmanas man ringa ett ett särkilt nummer om man har några frågor.

Enligt polisens uppgifter pågår dessa bedrägeriförsök i Jämtlands län, men varnar samtidigt för att tillvägagångssättet kan komma att sprida sig.

”Om du är osäker på om uppgifterna stämmer, ta kontakt med företaget genom deras officiella kontaktvägar. Ring inte upp det angivna numret”, skriver polisen på sin hemsida.

Samtidigt ger polisen tips på hur man kan förhindra bedrägerier:
Lägg på luren om en okänd person ringer.
Lämna aldrig ut kod eller bankkort till en okänd person.
Logga aldrig in med BankID om en okänd person uppmanar dig till det.
Klicka inte på några länkar i mejl eller sms.
Ring inte upp okända nummer som du fått via ett sms.

”Om du misstänker att du blivit utsatt för telefonbedrägeri ska du göra en polisanmälan och kontakta din bank. Du kan göra en polisanmälan genom att ringa polisens kontaktcenter på telefonnummer 114 14, besöka en polisstation eller via vår e-tjänst”, skriver polisen.

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

*

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Populärt att plugga på landets enda skomakarutbildning

Skomakarutbildningen i Hedenäset, som är en del av Utbildning Nords utbud, är så pass populär att det nu är kö för att börja utbildningen. HB gjorde ett besök på Nordisk reparationsskomakare, Sveriges enda skomakarutbildning. 

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år. 

”Fler livräddare behövs på småorter”

I väntan på ambulans får frivilliga SMS med information om att någon kan ha hjärtstopp i närheten. ”Det är bättre att göra någonting istället för att ingen gör något”. 

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt.