Region Norrbotten vädjar – undvik fjällen i påsk

ÖSTRA NORRBOTTEN: Under påsken befarar Region Norrbotten att fler smittade norrbottningar behöver vård och belastningen på sjukvården är redan hög på grund av spridningen av covid-19. 

Regionen vädjar nu till alla norrbottningar att inte åka till fjällvärden under påsken i år.

— Många medarbetare hos oss har fått byta arbetsplats och arbetsuppgifter på grund av den pandemi vi befinner oss i. Att klara bemanningen är en stor utmaning och mycket av den planerade verksamheten ligger därför på is. Alla olyckor som kan undvikas hjälper oss i vården att bättre ta hand om covid-19-patienter, förklarar Pia Näsvall, chefsläkare i Region Norrbotten, enligt ett pressmeddelande.

Folkhälsomyndighetens råd till svenskarna är att överväga om en vistelse i fjällen verkligen är nödvändig. Dels för att alla ska bidra till att dämpa spridningstakten av covid-19 i Sverige, dels för att minska risken för ökad belastning på sjukvården.

De tre kritiska faktorerna är:

  • Bemanningen – med tanke på högre sjukfrånvaro och att personal har flyttats för att bemanna de covid-19-avdelningar som byggts upp.
  • Transporter – där trycket är högre och det tar tid att sanera fordonen efter en patient som misstänkts ha covid-19.
  • Vårdplatser – regionen har de senaste veckorna byggt upp nya infektionsmottagningar för de som misstänkts vara smittade av coronaviruset, fler intensivvårdsplatser samt vårdavdelningar. Antalet vårdplatser för övrig sjukvård är därför färre än tidigare.

Källa: Region Norrbotten

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Nu satsas det stort på ungdomar i Haparanda

Kultur- och fritidsenheten i Haparanda har fått en utökad budget med 900.000 kronor som ska gå till olika fritidsaktiviteter för ungdomar. ”Det här var det roligaste beslutet jag varit med om”, säger Sofia Söderholm (M), ordförande i kultur- och fritidsutskottet.

Ungdomarna har fått ett garage att skruva i

Nu är Pajalaungdomarnas motor- och ungdomsgård invigd. ”Det känns som att man kommer hem med sin epa när man kommer hit till garaget”, säger Anton Jatko Björnström, 17 år, som även ingår i ungdomsrådet. Han hoppas att även ungdomsgården i

Fest i fredliga förbindelsers tecken

Under den sena måndagseftermiddagen drog Rälsfest i tågens tecken storpublik till stadens pånyttfödda järnvägsstation. HB häpnar över uppslutning och spontana glädjeyttringar över nya spår och förbindelser. 

Svenska och finska poliser får rycka ut över gränsen

Den 1 februari träder ett stärkt polissamarbete i kraft i Tornedalsregionen. Det innebär att finsk polis får utföra brådskande akuta polisiära uppgifter på svenska sidan, och vice versa. Men innan detta kan sjösättas praktiskt måste polisgrupper utbildas. 

Busschaufför som kör skolbarn kräver bättre sandning

Efter att det har regnat i länet har det varit rejält halt på vägarna. Längs riksväg 99 var det rena blankisen. Busschauffören Johan Söderberg-Pesula som kör skolbarn på sträckan är kritisk till hur dåligt halkbekämpningen fungerar.