Rekrytering av ny regiondirektör är igång

Region Norrbotten har påbörjat rekryteringen av en ny regiondirektör.

Den nuvarande regiondirektören, Ulf Bergman, uppges ha fått förlängt avtal till sista december i år.

– Det känns bra och tryggt att Ulf finns kvar tills vi har en ny regiondirektör på plats, säger Anders Öberg, regionstyrelsens ordförande, enligt regionens hemsida.

Region Norrbotten är just nu igång med att upphandla en rekryteringsfirma som ska hjälpa till med rekryteringen. Tre leverantörer har lämnat anbud och det är nu upp till regionen att besluta vem som får uppdraget.

Det var i juli 2022 som Ulf Bergman, då 64 år, blev utsedd till tillförordnad regiondirektör, efter Anna-Stina Nordmark Nilsson som valde att lämna uppdraget.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Populärt att plugga på landets enda skomakarutbildning

Skomakarutbildningen i Hedenäset, som är en del av Utbildning Nords utbud, är så pass populär att det nu är kö för att börja utbildningen. HB gjorde ett besök på Nordisk reparationsskomakare, Sveriges enda skomakarutbildning. 

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år. 

”Fler livräddare behövs på småorter”

I väntan på ambulans får frivilliga SMS med information om att någon kan ha hjärtstopp i närheten. ”Det är bättre att göra någonting istället för att ingen gör något”. 

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset.