Resningsansökan till HD dröjer för Jerry Sorvoja

Esa Rano mördades i sitt hem vid påsk 2012. Jerry Sorvoja som dömdes för mordet ska begära resning i fallet i Högsta domstolen. Foto: Eva Spiik

Jerry Sorvoja från Haparanda dömdes till 15 års fängelse för mordet på Esa Rano 2012. Straffet är avtjänat och han är en fri man. Sorvoja har hela tiden hävdat sin oskuld och en advokatbyrå arbetar med hans resningsansökan.

Då 23-årige Jerry Sorvoja friades i tingsrätten, men dömdes i hovrätten, mot sitt nekande, till 15 års fängelse för mord på Esa Rano. Fängelsestraffet är avtjänat och sommaren 2021 sattes Jerry Sorvoja på fri fot.

Advokatbyrån De Basso i Göteborg arbetar med en resningsansökan till Högsta domstolen för att rentvå hans namn – vilket HB berättade om redan i april 2022.
HB har flera gånger under 2023 varit i kontakt med advokat Elin Andrén på advokatfirman De Basso, som tillsammans med Saragon De Basso arbetar med resningsansökan till Högsta domstolen, HD.
Svaren vi fått från advokatfirman är att arbetet med resningsansökan fortlöper och att det inte går att svara på när exakt den kommer att vara klar att lämna in till HD.

På grund av hög arbetsbelastning har arbetet dragit ut på tiden. Enligt senaste svaret vi fick i slutet på augusti har det varit mer eller mindre stiltje senaste tiden .
– Processen ligger i samma läge som innan sommaren tyvärr, säger Elin Andrén till HB.
Läs mer om resningsansökan i tisdagens Haparandabladet.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

40 år av kultur och beslut

I år är det 40 år sedan Folkets hus-föreningen i Pajala grundades, vilket firades under helgen med allt från filmvisning och teater till café och pubkväll med dansgolv. 

”Gränser utan sjukvård”

John Malmström i Muodoslompolo ramlade på en isfläck och bröt lårbenshalsen. Han fick sitta i skuffen till sin bil och vänta i fyra timmar på svensk ambulans. Det trots att det fanns ambulanser och sjukvård i finska Muonio på tio

Populärt att plugga på landets enda skomakarutbildning

Skomakarutbildningen i Hedenäset, som är en del av Utbildning Nords utbud, är så pass populär att det nu är kö för att börja utbildningen. HB gjorde ett besök på Nordisk reparationsskomakare, Sveriges enda skomakarutbildning. 

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år.