fbpx

Resultat från Olles Minnesträff 2023

Under föregående helgen genomfördes brottningstävlingen Olles Minnesträff i Haparanda.

Totalt deltog 209 brottare i olika åldrar och viktklasser från 26 klubbar och tre länder. Resultaten har sammanställts nedan.

Resultat Olles Minnesträff 2023

GR 11

1kg
1. Elias Tihinen, Muhoksen Voitto
2. Zhenya Podlisevich, Kirkenäs
3. Collin Holmbom, Rosvik Ik

2kg
1. Topias Sippala, Saloisten Salama
2. Iiro Raatikainen, Muhoksen Voitto
3. William Haugen, Tromsö Bryteklubb
4. Wali Asghari, Haparanda SKT

3kg
1. Ailu Kutio, Lapin Veikot
2. Reima Kuntola, Ilmajoen kisaijliat
3. Veeti Virta, Lakeuden paini
4. Henri Tiri, Haukiputann Heitto

4kg
1. Jouko Lasanen, Lakeuden paini
2. Knut Fjällborg, Kiruna Sportklubb
3. Gabriel Öberg, Gällivare SK
4. Filip Larsson, BK Snar

5kg
1. Juhani Takala, Ilmajoen kisijliat
2. Melvin Svärling, Umeå Brottning
3. Elis Westbom, Rosvik Ik
4. Linus Birkestrand, Soif Brytning

6kg
1. Rafael Köpman, Haparanda SKT
2. Mikhael Lebid, Umeå Brottning
3. Einar Engström, Luleå Brottarklubb
4. Juho Huttunen, Lapin Lukko

7kg
1. Voitto Schmitt, Muhoksen Voitto
2. Atte Similä, Muhoksen Voitto
3. Leo Bertlin, BK Snar
4. Juha-Matti Koivula, Lapin Lukko
5. Nathaniel Tretten, Luleå Brottarklubb

8kg
1. Alfred Bellqvist, BK Snar
2. Verneri Lahdenperä, Lakeuden paini
3. Ukko Malinen, kanjaanin Juntta
4. Miko Seppänen, Haukiputann Heitto
5. Lenni Pänttäjä, Haparanda SKT

10kg
1. Oskar Niemi-Simu, Karl Gustaf Brottning
2. Alexander Darlak, Luleå Brottarklubb

GR 14

38kg
1. Matheo Birkestrand, Soif Brytning
2. Kasperi Miettinen, Lapin Veikot
3. Viktor Baalsgaard, Haparanda SKT
4. Jasu Kenttälä, Haukiputann Heitto
5. Hampus Granbom, BK Snar
6. Veikko Malinen, Lakeuden paini
7. Kevin Lagnestig, Gällivare SK

41kg
1. Argi Bylyku, Gällivare SK
2. Aleksi Perämäki, Lakeuden paini
3. Joonas Malo, Haukiputann Heitto

44kg
1. Niklas Sippala, Saloisten Salama
2. Matias Liisanantti, Haparanda SKT
3. Jon Nilas Furumark, Karl Gustaf Brottning
4. Elis Jonsson, Kiruna Sportklubb
5. Liam Normann, Narvik Atletklubb
6. August Schmitt, Muhoksen Voitto

48kg
1. Gabriel Lopez, Oslo Bryteklubb
2. Sixten Ekman, Bk Snar
3. Adam Mykulchyn, Haparanda SKT
4. Ludvig Hulander, Umeå Brottning

52kg
1. Juho Takala, Ilmajoen kisaijliat
2. Devin Svärling, Umeå Brottning
3. Santtu Erkkilä, Haukiputann Heitto
4. Sixten Rutberg, Luleå Brottarklubb
5. Jimi Jussila, Lapin Lukko
6. Eliaas Ahmed, kanjaanin Juntta

57kg
1. Paavo Lasanen, Lakeuden paini
2. Tim Örjasäter, Soif Brytning
3. Jooa Salmela, Lapin Lukko
4. Elias Perämäki, Lakeuden paini
5. Jasperi Lahdenperä, Lakeuden paini

62kg
1. Santeri Siivola, Lapin Lukko
2. Arttu Houtari, Muhoksen Voitto
3. Noel Ek, Luleå Brottarklubb
4. Ivan Piddubnyi, Luleå Brottarklubb
5. Jakob Olsen, Narvik Atletklubb
6. Alfred Niemi-Simu, Karl Gustaf Brottning

GR17
60kg
1. Glim Fältmark, BK Snar
2. Aatu Kesti, Kemin Into
3. Aziz Mammadi, Gällivare SK

65kg
1. Eeli Ojala, Kaukiputann Heitto
2. Xuxu Pyykkö, Lapin Lukko
3. Akseli Schmitt, Muhoksen Voitto
4. Nurmuhamed Guliev, Luleå Brottarklubb
5. Wilhelm Granbom, BK Snar

71kg
1. Edwin Jaako, Karl Gustaf Brottning
2. Axel Engrund, Luleå Brottarklubb
3. Albin Jonsson, Kiruna Sportklubb
4. Georgii Bilonenko, Haparanda SKT
5. Adam Holmbom Elmalhi, Luleå Brottarklubb

80kg
1. Ferdinand Ulv Stamnes Krakne, Tromsö Bryteklubb
2. Veeti Passi, kajaanin Juntta
3. Oliver Borch Braun, Tromsö Bryteklubb
4. Gayt Haririalmulakkap-Kirsho, Kirkenäs
5. Olli-Pekka Talja, Ilmajoen kisaijliat

GR9
1kg
1. Veeti Piirala, Lakeuden paini
2. Miko Viinamäki, Haukiputann Heitto
3. Elmo Anttila, Lakeuden paini
4. Sixten Liikavaino, Luleå Brottarklubb
5. Iivo Anttila, Lakeuden paini

2kg
1. Eemi Oinas, Haparanda SKT
2. Kosti Junnila, Lakeuden paini
3. Anton Järvinen, Haparanda SKT
4. Veeti Ehrola, Lakeuden paini
5. Lauri Tiri, Haukiputann Heitto

3kg
1. Johannes Grahn, Kirkenäs
2. Liam Espelid, Kirkenäs
3. Anton Berglund, Luleå Brottarklubb
4. Alexander Näsström, Haparanda SKT
5. Leevi Keränen, Lakeuden paini

4kg
1. Valter Nyström, BK Snar
2. Elis Lövqvist, BK Snar
3. Tobias Must, Kirkenäs
4. Rasmus Wanhainen, Gällivare SK

5kg
1. Daniel Köpman, Haparanda SKT
2. 2. Elias Kivinen, Haparanda SKT
3. Axel Johnson, Luleå Brottarklubb
4. Hugo Arvila, Haukiputann Heitto
5. Albin Harnesk, Gällivare SK

6kg
1. Ante Kutio, Lapin Veikot
2. Joonas Junttila, Lapin Veikot
3. Liinus Leppänen, Haukiputann Heitto
4. Joona Ojala, Haukiputann Heitto
5. Charlie Åström, Rosvik Ik

7kg
1. Aappo Anttila, Lakeuden paini
2. Alexander Yaschuk, Haparanda SKT
3. Antto Rautaoja, Haukiputann Heitto
4. Aron Eliseussen, Kirkenäs

8kg
1. Ebbe Söderholm, BK Snar
2. Moslim Akaev, Gällivare SK
3. Ebbe Degerlund, BK Snar
4. August Äijä, Karl Gustaf Brottning

9kg
1. Elmer Salander, Luleå Brottarklubb
2. Leo Bilgeri, Luleå Brottarklubb
3. Johan Nilsson, Luleå Brottarklubb
4. Väinö Pehkonen

10kg
1. Ville Degerlund, BK Snar
2. Viktor Edström, BK Snar
3. Jori Hyväri, Lakeuden paini
4. Eelis Mäki, Haparanda SKT

11kg
1. Seth Hurtig, Luleå Brottarklubb
2. Hector Näsström, Haparanda SKT
3. Vilmer Svahn, Karl Gustaf Brottning

12kg
1. Isak Isoz, Luleå Brottarklubb
2. Oskar Heikkilä, Karl Gustaf Brottning
3. Alexander Grundström, Gällivare SK
4. Linus Holst, Soif Brytning

WW11

1kg
1. Astrid Sundström Kanon, Luleå Brottarklubb
2. Johanne Lasanen, Lakeuden paini
3. Alisa Suhonen
4. Lara Kemppainen, Lapin Veikot

2kg
1. Sofia Väyrynen, Lakeuden paini
2. Dagny Hellström-Sturk, Karl Gustaf Brottning
3. Emmi Korhonen, Lapin Veikot
4. Edith Lahti-Nilsson, Karl Gustaf Brottning

3kg
1. Vendla Svahn, Karl Gustaf Brottning
2. Alina Kautto, Hakiputann Heitto

4kg
1. Emilia Miettinen, Lapin Veikot
2. Vilma Matero, Haukiputann Hietto
3. Minna Andersson, Rosvik Ik

5kg
1. Elsa Öhrling, Råneå Brottarklubb
2. Saaga Siivola, Lapin Lukko

WW14

39kg
1. Elsa Nordvall, Råneå Brottarklubb
2. Heli Lurio, Lapin Veikot
3. Iida-Maria Isokoski, Haukiputann Heitto
4. Lisa De Graaf, Karl Gustaf Brottning

46kg
1. Amalia Koivupalo, Kemin Into
2. Liisa Lasanen, Lakeuden paini
3. Siiri Talja, Ilmajoen kisaijliat
4. Vilma Kostamo, Kemin Into
5. Aino Hammar, Tornionlaakson Painiseura

50kg
1. Sofia Raattama, Haparanda SKT
2. Asta Lövgren, Karl Gustaf Brottning
3. Alexandra Koivisto, Haparanda SKT
4. Janika Pakanen, Kemin Into

54kg
1. Emma Nygren, Luleå Brottarklubb
2. Milja Tihinen, Muhoksen Voitto

58kg
1. Tilde Emelie Mortensen, Tromsö Bryteklubb
2. Jenni Hammar, Torniolaakson Painiseura
3. Pihla Junttila, Lapin Veikot

66kg
1. Elmina Heikkilä, Karl Gustaf Brottning
2. Mariell Lande-Kjölås, Kirkenäs

WW17

65kg
1. Ida Pieti, BK Snar
2. Eiril Sömhovd, Tromsö Bryteklubb

73kg
1. Milja Juuso, Haparanda SKT
2. Wanda Johanne Robertsen, Tromsö Bryteklubb

WW9

1kg
1. Minna Hurtig, Luleå Brottarklubb
2. Lilja Keränen, Lakeuden paini
3. Lovis Norberg, Gällivare SK
4. Anna Lahti-Nilsson, Karl Gustaf Brottning

4kg
1. Sofia Heikkilä, Karl Gustaf Brottning
2. Anni Houtari, Muhoksen Voitto
3. Anna Darlak, Luleå Brottarklubb
4. Lilja Jakobsson, Karl Gustaf Brottning
5. Anna Pakanen, Kemin Into

6kg
1. Nadia Bylyku, Gällivare SK
2. Emma Patosalmi, Muhoksen Voitto
3. Amelia Hussiheikki Niva, Haparanda SKT
4. Agnes Nuuksujärvi-Mursu, Karl Gustaf Brottning
5. Emma Tihinen, Muhoksen Voitto

7kg
1. Emma Sende Hansen, Tana
2. Ylva Texvall, Rosvik Ik

8kg
1. Vinja Kukkola, Haukiputann Heitto
2. Ellen Huuva, Karl Gustaf Brottning
3. Olivia Lundberg, Luleå Brottarklubb

10kg
1. Amanda Jussiheikki-Niva, Haparanda SKT
2. Ella Westbom, Rosvik Ik
3. Vilma Pehkonen, Lakeuden paini
4. Kiia Koistila, Lakeuden paini

11kg
1. Fiia Myllyoja, Limingan Niittomiehet
2. Eira Fjällström, Luleå Brottarklubb
3. Lumi Ohrling, Luleå Brottarklubb

 

Resultat klubbtävling Olles Minnesträff 2023

1. Luleå Brottarklubb, 56 poäng
2. Haparanda SKT, 50 poäng
3. Lakeuden paini, 50 poäng
4. Karl Gustaf Brottning, 42 poäng
5. BK Snar, 38 poäng
6. Haukiputann Heitto, 34 poäng
7. Muhoksen Voitto, 28 poäng
8. Lapin Veikot, 26 poäng
9. Gällivare SK, 20 poäng
10. Tromsö Bryteklubb, 18 poäng
11. Kirkenäs, 17 poäng
12. Lapin Lukko, 14 poäng
13. Ilmajoen kisaijliat, 13 poäng
14. Rosvik Ik, 12 poäng
15. Umeå Brottning, 10 poäng
16. Kemin Into, 9 poäng
– Soif Brytning, 9 poäng
18. Saloisten Salama, 8 poäng
– Råneå Brottarklubb, 8 poäng
20. Kiruna Sportklubb, 6 poäng
21. Kajaanin Juntta, 5 poäng
22. Oslo Bryteklubb, 4 poäng
– Limingan Niittomiehet, 4 poäng
– Tana, 4 poäng
25. Torniolaakson Painiseura, 3 poäng
26. Narvik Atletklubb, 0 poäng

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 89 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Myggrik midsommar med mörka moln

Man kan undra om väderguden är dadaist – med massiv hageleld i Seskarö som på några minuter förvandlar festplatsen till leråker och skyfall mitt under ringlekar vid Kukkolaforsen. 

Brottarmästaren grep in när polisen var långt borta

Kände Haparandaprofilen och mästerbrottaren Tomas Johansson gjorde en hjältemodig insats på måndagskvällen när han skyddade allmänheten från en påverkad och förvirrad man som beväpnat sig – med en borrmaskin. 

Evenemang i Tornedalen

Här följer en sammanställning av några av de evenemang som äger rum i Tornedalen under sommaren, på både svenska och finska sidan av gränsen. 

Solen sken på studenterna

Glädjen var stor när studenterna vid Gränsälvsgymnasiet i Övertorneå sprang ut till strålande sol och alla anhörigas gratulationer. 

”Ska bli konstigt att inte plugga”

Efter regn kommer sol, sägs det. Det fick studenterna från Laestadiusskolan i Pajala erfara när de efter hällregn, i sol fick vandra ut på den röda mattan och den påföljande balen på Folkets hus. ”Ska bli konstigt att inte plugga.

Tärendöholmen åter vandaliserad

Under lördagen ägnade sig ett tjugotal personer att städa upp och fräscha till Tärendöholmen efter en lång vinter. På söndag återvände fastighetsansvarig Petter Stridsman och upptäckte då att det under natten skett skadegörelse på holmen. 

Glamouröst när studenterna gled in på bal

Studenterna i Haparanda rullade in med flådiga bilar och sken ikapp med solen när de gick på den röda mattan till Stadshotellet för årets upplaga av studentbalen. Nära och kära hade samlats för att se de glamourösa och stiliga ungdomarna,

”Dyrt fiskekort tar död på sportfisket”

Det gemensamma fiskekortet mellan Finland och Sverige i den del av Torneälven som utgör gränsälv, är dyrt och tar död på sportfisketraditionen, hävdar sportfiskeentusiasten Leif Taavola i Juoksengi. ”Fiskekorten ger pengar till byasamfälligheterna och kan ses som byautveckling”, säger, Ilkka