Singelolycka norr om Pajala

En singelolycka har inträffat norr om Pajala.

Trafikolyckan inträffade på fredagsförmiddagen strax norr om centrala Pajala i höjd med Tuomaniemi.

Larmet kom in till SOS strax före klockan 10.30.

– Enligt en inringare ska det vara en personbil som ligger på taket. Ambulans har varit på plats men inte tagit med sig någon. Det fanns ingen person där, säger Agnes Brandt, larmoperatör på SOS alarm.

Under pågående samtal med HB får hon tillgång till polisens rapport och det visar sig att SOS skickat ambulans i onödan.

– Av polisens rapport verkar det som att olyckan inträffat tidigare under dagen. Polis har varit på plats och pratat med bilföraren som  själv skulle ordna med bilbärgare. Vi hade inte fått information om det, säger larmoperatören.

Framkomligheten kan vara något begränsad i båda riktningarna tills dess bilen bärgats.

– Polisen såg vid 8.30 att en bil låg på taket i diket, de identifierade ägaren och personen hade tagit sig till hälsocentralen, det finns inga uppgifter om några skador. Det finns ingen brottsmisstanke i samband med olyckan, säger polisens presstalesperson Elisabeth Glas

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.